لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۴

وبسایت کلمه: غنچه قوامی دست به اعتصاب غذا زد


غنچه قوامی شهروند ایرانی-بریتانیایی که در جریان اعتراضات مربوط به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات والیبال بازداشت شد.
غنچه قوامی شهروند ایرانی-بریتانیایی که در جریان اعتراضات مربوط به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات والیبال بازداشت شد.

وبسایت کلمه وابسته به منتقدان حکومت ایران روز یکشنبه از اعتصاب غذای غنچه قوامی شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار که بیش از سه ماه است در زندان بسر می‌برد خبر داد و نوشت وی در اعتراض به بلاتکلیفی خود در زندان اوین پس از ۱۰۰ روز بازداشت موقت، از روز چهارشنبه ۹ مهرماه اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

خانم قوامی حدود ۳ ماه پیش در جریان اعتراضات مربوط به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات والیبال در روز مسابقه ایران و ایتالیا در روز سی‌ام خرداد ماه دستگیر، اما پس از مدت کوتاهی آزاد شد. او روز ۹ تیرماه، هنگامی که برای تحویل گرفتن گوشی تلفن همراه خود مراجعه کرد، دوباره بازداشت شد و از آن تاریخ تاکنون، در بازداشت موقف به سر می‌برد.

با این حال غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه ایران گفته است بازداشت خانم قوامی ربطی به ورزش ندارد.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل او نیز یکشنبه هفته گذشته گفت با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست، پرونده موکلش به شعبه اول دادگاه انقلاب فرستاده شده و وی به «تبلیغ علیه نظام» متهم شده‌است. چند روز پیش از آن، برادر غنچه قوامی در گفتگویی با روزنامه گاردین گفته بود که اعلام شده خواهرش به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت شده است.

هنوز تاریخی برای محاکمه وی تعیین نشده است.

به گزارش کلمه، سوسن مشتاقیان مادر غنچه قوامی روز گذشته در صفحه فیسبوک خود با تائید این خبر، نوشت که پس از ۱۹ روز ممنوع‌الملاقات بودن، در نهایت توانسته است دختر خود را ببیند و خبردار شده که در همین مدت نیز شخصی به نام «دهلوی» وارد زندان شده و سعی کرده خانم قوامی را برای عزل آقای علیزاده طباطبایی از وکالت و جایگزین کردن او با خودش راضی کند.

دو هفته پیش حدود ۳۰۰ نفر از فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، با اشاره به شرایط سخت خانم قوامی در زندان اوین، خواهان رعایت حقوق قانونی و شهروندی او و تلاش دولت برای فراهم کردن مقدمات آزادی وی شده بودند.

XS
SM
MD
LG