لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

بازتاب اولین حضور زنان ایرانی در ورزشگاه آزادی بعد از انقلاب در واشنگتن پست


روزنامه واشنگتن پست از حضور زنان در ورزشگاه آزادی تهران در روز چهارشنبه گزارش داده و می نویسد: برای اولین بار از سال ۱۹۸۰ زنان ایرانی اجازه یافتند تا بازی جام جهانی را همراه مردان در یک استادیوم تماشا کنند.

به نوشته این روزنامه، برای ۳۸ سال زنان در ایران از تماشای بازی های مردان منع شده بودند. اما روز سه شنبه خبرگزاری های داخلی گزارش دادند که زنان اجازه می یابند پخش زنده بازی ایران و اسپانیا را در استادیوم آزادی ببینند. اما تنها چند ساعت مانده به زمانی که قرار بود درهای استادیوم گشوده شود، مقامات این رویداد را لغو کردند.

خبرگزاری تسنیم که نزدیک به سپاه پاسداران است خبر زده بود: «به دلیل مشکلات زیرساختی دیدار امشب ایران و اسپانیا در رقابت‌های جام جهانی فوتبال از استادیوم آزادی پخش نخواهد شد.» تسنیم این خبر را تنها سه ساعت قبل از آغاز بازی و با انتشار دو جمله منتشر کرد. تسنیم از قول «خبرنگار انتظامی» خود در ادامه نوشته بود: «با توجه به عدم پخش این دیدار از مردم عزیز خواهشمندیم از مراجعه به استادیوم آزادی خودداری کنند.»

واشنگتن پست در گزارش خود می نویسد با این حال بسیاری در محل ورزشگاه آزادی حاضر شدند و تصاویر تماشاگران زن و مرد که به ماموران پلیس که ورودی ورزشگاه را مسدود کرده بودند خیره بودند، در توییتر منتشر شد. سپس بعد از گذشت حدود یک ساعت، ماموران انتظامی کنار کشیدند و درهای ورزشگاه به روی زنان و مردان و کودکان ایرانی که بلیط تهیه کرده بودند باز شد و مردم برای ثبت این لحظه تاریخی تلفن های هوشمند خود را بیرون کشیدند و عکس گرفتند و عکس ها را در توییتر منتشر کردند.

ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه ها از مواردی بوده که همواره باعث اعتراض بوده است. اما در مسیر رسیدن به جام جهانی با شدت بیشتری مورد اعتراض قرار گرفت. اوایل سال جاری میلادی، ایران به طور علنی ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها تقویت کرد، ممنوعیتی که پس از به قدرت رسیدن قشر روحانی در سال ۱۳۵۷ اعمال شد. اما در ماه مارس ۳۵ زن سعی کردند برای تماشای دو بازی داخلی وارد استادیوم آزادی شوند و یک روز پس از این بود که رئیس فیفا که در آن بازی حاضر بود به خبرنگاران گفت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران «قول» داده است که زنان در ایران به زودی به ورزشگاه های فوتبال دسترسی خواهند داشت.

به نوشته واشنگتن پست، زنان ایران امیدوارند که عاقبت قوانین تماشای رقابت های ورزشی در ایران تغییر کند.

یگانه رضاییان، همسر جیسون رضاییان (نویسنده واشنگتن پست)، خبرنگار ۳۴ ساله ساکن واشنگتن که بازی های جام جهانی ۲۰۱۴ را در کافی شاپ های تاریک تهران تماشا کرد نیز نسبت به تغییر خوش بین است و با امیدواری می گوید: اگر این کار را یک بار انجام دادیم...می توانیم تلاش کنیم و باز هم انجام دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG