لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

پس از والیبال نوبت به ووشو رسید؛ «خواهران افسانه‌ای» ایران در چین


منصوریان پس از کسب مدال در مسابقات جهانی ووشو
منصوریان پس از کسب مدال در مسابقات جهانی ووشو

پس از حضور دو والیبالیست زن ایرانی در لیگی خارج از ایران، دو ووشوکار زن ایرانی نیز موفق شدند تا با یک باشگاه چینی قرارداد ببندند. قرارداد الهه منصوریان و سهیلا منصوریان در لیگ ووشوی چین اولین قرارداد یک ووشوکار ایرانی با یک باشگاه غیرایرانی است.

بنا به اعلام فدراسیون ووشوی ایران، الهه منصوریان و خواهرش سهیلا با باشگاه چینی «چانگ چونگ» قراردادی سه ماهه بسته و به زودی راهی کشور چین، مهد ورزش ووشو می‌شوند.

الهه، شهربانو و سهیلا منصوریان سه خواهر پرافتخار رشته ووشو در ایران هستند که رسانه‌های ایران به آنها لقب «خواهران افسانه‌ای» داده‌اند. این سه زن اصفهانی مدال‌های بین‌المللی بسیاری کسب کرده و الهه منصوریان کسب مدال طلای قهرمانی جهان را در کارنامه دارد.

مهتاب کرامتی، بازیگر ایرانی مستندی با موضوع زندگی این سه خواهر ساخته است.

آن طور که الهه منصوریان به روزنامه ایران گفته، مبلغ قراداد سه ماهه او در چین برابر با دستمزد سه یا چهار سال او در ایران است.

امسال مائده برهانی و زینب گیوه بازیکنان تیم ملی والیبال ایران با پیوستن به باشگاه شومن در بلغارستان، خبرساز شدند.

زنان ایران برای ورزش حرفه‌ای با مشکلات فراوانی مواجه هستند و فعالیت قهرمانی در برخی رشته‌ها ممنوع است.

از سوی دیگر محدودیت‌هایی برای حضور زنان به عنوان تماشاچی مسابقات ورزشی وجود دارد و به عنوان مثال از حضور زنان برای تماشای مسابقات فوتبال جلوگیری می‌شود.

گوشه‌ای از تمرینات الهه منصوریان

زنان ورزشکار ایرانی که در خارج از ایران فعالیت دارند(اصطلاحا لژیونر) مجبورند تا مقررات حجاب و پوشش مدنظر مقام‌های جمهوری اسلامی را رعایت کنند وگرنه امکان حضور در تیم ملی را از دست خواهند داد.

اسفند ماه امسال تصاویر درسا درخشانی، استاد بزرگ شطرنج که بدون حجاب اسلامی در مسابقات بین‌المللی شطرنج جبل‌الطارق حاضر شد با واکنش شدید مقامات مسئول در ایران مواجه شد و رئیس فدراسیون شطرنج ایران گفت که او امکان حضور در تیم ملی ایران را از دست خواهد داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG