لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۲

نتایج یک تحقیق: ایران از فروش نفت هفته‌ای ۸۰ میلیون دلار ضرر می‌کند


یک کارگر مشغول به کار در صنعت نفت
یک کارگر مشغول به کار در صنعت نفت

داده‌های یک گزارش پژوهشی نشان می‌دهد ایران از صادرات نفت هر هفته «۸۰ میلیون دلار» ضرر می‌کند و در مقابل چین از بحران اوکراین و تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی سود فراوانی می‌برد.

پایگاه داده باز ایران در این گزارش به نقل از منابع مطلع می‌نویسد که ایران برای حفظ سهم خود از بازار چین، تخفیف‌ها را به ۱۱ دلار در هر بشکه افزایش داده است. علاوه بر این، معمولاً در فروش هر بشکه نفت، یک دلار نیز به عنوان کارمزد به واسطه‌ها و نمایندگان پرداخت می‌شود.

به این ترتیب، ایران هفته‌ای هفت میلیون دلار به واسطه‌های مرتبط با حکومت و ۷۷ میلیون دلار به متحدان چینی خود می‌پردازد. یعنی با نرخ فعلی ارز، ایران هفته‌ای ۳۶۰۰ میلیارد تومان درآمد را از دست می‌دهد.

کاهش درآمد هفتگی نفت ایران
کاهش درآمد هفتگی نفت ایران

با توجه به این که حکومت جمهوری اسلامی تخفیف‌ها و کارمزدهای دیگری را هم برای تولیدات دیگر خود مانند محصولات پتروشیمی‌ و پالایشی ارائه می‌کند، ضرر حاصل از معاملاتی که با دور زدن تحریم‌ها انجام می‌گیرد، بسیار بیش از آن است که جایی برای چشم‌انداز رشد اقتصادی باقی بگذارد.

در حالی که ابراهیم رئیسی در زمان نامزدی ریاست‌جمهوری وعده داده بود که «در اولین فرصت اقتصاددان‌ها را به صف می‌کنم و از آنان برای حل مشکلات اقتصادی راه حل می‌خواهم»، پس از روی کار آمدن، در عمل راهبرد اقتصادی مشخصی از سوی دولت او ارائه نشده است.

صنعت نفت دهه‌ها است که بیشترین سهم را در اقتصاد ایران و بالاترین رقم را در بودجه سالانه کشور به خود اختصاص داده است. با این حال، بر خلاف وعده دولت جمهوری اسلامی برای رشد اقتصادی هشت درصدی، اقتصاد ایران به شدت ضعیف شده که یک دلیل عمده آن فروش نفت با ضرر است.

جمهوری اسلامی با دور زدن تحریم‌ها، فروش نفت به چین، متحد استراتژیک خود را ادامه داده است.

رویترز نزدیک به یک سال پیش گزارش داده بود که ایران نزدیک به یک میلیون بشکه نفت خام را از طریق واسطه‌ با سه تا چهار دلار تخفیف در هر بشکه می‌فروخت.

XS
SM
MD
LG