لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیاردی را تکذیب کرد


دولت ابراهیم رئیسی هنوز بودجه سال ۱۴۰۲ و برنامه هفتم توسعه را بطور رسمی به مجلس ارائه نکرده است.
دولت ابراهیم رئیسی هنوز بودجه سال ۱۴۰۲ و برنامه هفتم توسعه را بطور رسمی به مجلس ارائه نکرده است.

پس از آنکه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از کسری بودجه «۴۰۰ هزار میلیارد تومانی» خبر داد، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه همین مجلس اظهارات او را رد کرد و گفت: تاکنون تمام منابع دولت در بودجه «محقق شده است.»

به گزارش خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به نهادهای امنیتی ایران، حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی «هر نوع گزارشی» مبنی بر کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی در «سال ۱۴۰۱» را تکذیب کرده است.

این عضو مجلس شورای اسلامی با استناد به «گزارش مشترک کمیسیون برنامه و بودجه و سازمان برنامه و بودجه» مدعی شده است: «در سال ۱۴۰۱ کسری بودجه نخواهیم داشت.»

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هفدهم دی‌ماه «ناترازی در بودجه و نظام بانکی کشور» را دلیل اصلی «تورم» در اقتصاد کشور دانسته و گفته بود: در «ناترازی بودجه» انتظار داریم تا در بودجه امسال دولت «احکام خوبی» در نظر بگیرد تا «۴۰۰ هزار میلیارد تومان» کسری بودجه را مدیریت کنیم.

حال اما نه تنها حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هرگونه کسری بودجه‌ای را تکذیب می‌کند بلکه می‌گوید: در سال ۱۴۰۱، میزان «۱۳۹۴ هزار میلیارد تومان» منابع پیش‌بینی کرده بودیم که برای نخستین بار «۱۰۰ درصد» منابع محقق شده است.

هفته پیش فیلمی از سخنان تازه حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین منتشر شده بود که ایجاد کسری بودجه در بودجه دولت خود را به گردن مجلس انداخته بود و تغییرات مجلس در بودجه را عامل کسری بودجه دانسته بود. او در همان سخنان به خبر کسری بودجه ۴۰۰هزار میلیارد تومانی بودجه سال جاری هم اشاره کرده بود و به دولت رئیسی توصیه کرده بود که با آوردن لایحه به مجلس می‌توانستند بودجه را تغییر دهند.

در روزهای اخیر، تاخیر در ارائه بودجه ۱۴۰۲ توسط دولت رئیسی به مجلس هم انتقادهایی را در پی‌داشته است. این درحالی است که بودجه سال ۱۴۰۲ باید بر مبنای «برنامه هفتم توسعه» نوشته شود، برنامه‌ای که با گذشت یک سال از مهلت ارائه‌اش هنوز برای تصویب به مجلس ارائه نشده است.

XS
SM
MD
LG