لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

عربستان ایران را به ارسال سلاح به یمن متهم کرد؛ تهران تکذیب کرد


عربستان سعودی ایران را به دادن سلاح به شیعیان حوثی در یمن متهم کرده و شورای امنیت سازمان ملل متحد را به وضع تحریم هایی علیه ایران به اتهام نقض تحریم تسلیحاتی ترغیب کرد.

عبدالله المعلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل، در نامه ای که به شورای امنیت نوشته می گوید فرستادن سلاح به نیروهای حوثی در یمن توسط ایران در تخطی از قطعنامه شورای امنیت صورت گرفته است و "تهدیدی مستقیم و جدی" علیه عربستان سعودی، یمن، و صلح بین المللی محسوب می شود.

از سوی دیگر مقامهای یمنی دولت منصور هادی می گویند در کامیون هایی با پلاک دولت عمان، سلاح های ایرانی به مقصد حوثی ها را کشف و ضبط کرده اند. عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن تحت حمایت عربستان سعودی است.

عمان در جنگ کنونی یمن موضع بیطرفانه ای دارد و ارتباط این سلاحهای کشف شده با دولت عمان مشخص نیست.

الحیات به نقل از استاندار مأرب در یمن می نویسد در این کامیونها مواد منفجره و سلاح های ایرانی پیدا شده است که از استان حضرموت به صنعا فرستاده شده تا در اختیار حوثی ها قرار بگیرند.

به گزارش پرس تی وی، دفتر ایران در سازمان ملل متحد در بیانیه ای در روز یکشنبه ادعای عربستان را یکسرره رد کرد و گفت: "ادعاهای بی اساسی در نامه عربستان به چشم می خورد، ادعاهایی که هیچ نهاد مستقلی نمی تواند تایید کند."

جمهوری اسلامی ایران که از حوثی های یمن حمایت می کند همواره خبرهای ارسال سلاح برای حوثی ها را تکذیب کرده و می گوید حمایتش تنها معنوی است.

XS
SM
MD
LG