لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۹

کاهش شمار مشاوران اطلاعاتی آمریکا در نیروهای ائتلافی عرب


آمریکا شمار مشاوران اطلاعاتی خود در نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی درگیر در جنگ در یمن را کاهش داده است.

بنابه خبرگزاری فرانسه، نیروی دریایی آمریکا روز شنبه ۳۰ مرداد گفت این اقدام در واکنش به نگرانی های ناشی از تلفات غیر نظامیان در حملات هوایی نیروهای ائتلاف در یمن انجام گرفته است.

گروه های مدافع حقوق بشر بارها ضمن متهم کردن عربستان سعودی به خاطر هدف قرار دادن غیر نظامیان در عملیات ۱۷ ماهه خود علیه شورشیان یمن از آن کشور انتقاد کرده اند. واشنگتن نیز بارها از این متحد خود در خاورمیانه خواسته که از صدمه زدن به غیر نظامیان اجتناب کند.

در همین حال، نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی می گویند برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان، در حملات خود از لیزر و دیگر سیستم های مکان یاب برای هدفگیری استفاده می کنند.

ستوان ایان مک‌کانهی، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه علت کاهش در میزان مشاوران آمریکایی در بحرین را کاهش تقاضا از سوی عربستان سعودی عنوان کرد. شمار مشاوران آمریکائی در بحرین و عربستان سعودی که زمانی به ۴۵ نفر می رسید اکنون به کمتر از ۵ نفر کاهش یافته است.

عربستان سعودی و متحدان عرب آن، در ماه مارس ۲۰۱۵ و در حمایت از دولت قانونی عبد ربه منصور هادی به جنگ داخلی یمن وارد شدند.

XS
SM
MD
LG