لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

تظاهرات مردم برازجان برای دومین روز در اعتراض به قطع آب


شهروندان برازجان در استان بوشهر برای دومین روز پیاپی در اعتراض به قطع آب و جیره بندی آن دست به تجمع زدند.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که صدها نفر از مردم برازجان یکشنبه شب ۱۷ تیر در میدان اصلی شهر تجمع کرده و پس از سر دادن شعار در خیابان های اصلی شهر راهپیمایی کردند.

ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی از تظاهرات یکشنبه شب مردم برازجان منتشر شده است نشان می‌دهد که معترضان شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» سر داده و خواستار استعفای مسئولان شدند.

این راهپیمایی که تا اولین ساعات بامداد دوشنبه ۱۸ تیر ادامه یافت، دومین راهپیمایی اعتراضی مردم برازجان در روزهای اخیر بود. روز شنبه نیز مردم این شهر در اعتراض به کمبود آب در برازجان و بی نظمی در توزیع آب با حضور در خیابانها علیه دولت شعار دادند.

خبرگزاری ایرنا از حضور معاون فرماندار برازجان در جمع اعتراض‌کنندگان خبر داد و نوشت که مردم با فریادهای خود مانع از سخنرانی او در توجیه مشکلات آب شدند. این خبرگزاری اضافه کرد که یک هیات از وزارت نیرو برای رسیدگی به مشکلات مردم راهی شهر برازجان شده است.

بر پایه ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، معترضان روز شنبه شعار می‌دادند «دشمن ما هینجاست، همش میگن آمریکاست» و «مسئول بی لیاقت، استعفا، استعفا».

تظاهرات در این دو روز با حضور گسترده ماموران پلیس برگزار شد.

در این بین، معاون عمرانی استانداری بوشهر وعده داده است که با اقداماتی نظیر حفر چاه، انتقال آب از استان فارس و فعالیت دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن مشکل آب برازجان و چند شهر دیگر استان بوشهر رفع شود.

هفته گذشته شهرهای خرمشهر و آبادان نیز با قطع آب و شوری آب مواجه بودند که دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع ها در ادامه به دخالت پلیس، درگیری و بازداشت دست کم ۱۰ نفر منجر شد.

بحران خشکسالی، کاهش شدید منابع آب و خشکیدگی دریاچه‌ها و رودخانه‌های ایران در سال‌های اخیر شدت گرفته است.

کارشناسان علاوه بر کاهش بارندگی، سیاست های غلط در مدیریت آب و سدسازی‌های بی رویه را از عوامل نابودی منابع آب در ایران می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG