لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

گزارش وال استریت جورنال از ناآرامی‌های بازار ایران همزمان با تشدید فشارهای آمریکا بر جمهوری اسلامی


نیروهای امنیتی در بازار تهران، بازار
نیروهای امنیتی در بازار تهران، بازار

وبسایت روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: در حالی که رهبری سیاسی در تهران زیر فشار فزاینده دولت ترامپ برای قطع فروش نفت قرار دارد، ناآرامی های گسترده در ایران از اعتراضات گسترده تر ضد حکومتی حکایت دارد.

اعتراضات صدها تن از مردم خرمشهر به آب آلوده در روزهای گذشته به ابراز شکایت گسترده تر علیه حکومت بدل شد.

تظاهرات در جنوب ایران پس از حضور هزاران معترض در خیابان های بازار بزرگ تهران در هفته قبل رخ می دهد. دولت حسن روحانی برای رسیدگی به معضل نرخ بالای بیکاری، سقوط ریال و دیگر مشکلات اقتصادی با چالش هایی روبرو است. کسب و کارها در بازار تهران چند روز تعطیل بود.

در ویدئوهای رسیده از خرمشهر جمعیت بزرگی شعار «مرگ بر روحانی» سر می دهند و در بعضی تصاویر صدای تیراندازی شنیده می شود.

وزارت کشور ایران می گوید ۱۰ مامور پلیس در درگیری های شنبه مجروح شده اند. مقامات مسئول می گویند کسی کشته نشده است.

مشکلات اقتصادی و شکایات سیاسی در دی ماه و بهمن ماه گذشته موجی از اعتراضات را در بیش از ۱۰۰ شهر ایران موجب شد. نیروهای امنیتی با توسل به سرکوب اعتراض ها را خاموش کردند.

وزارت خارجه آمریکا از اعتراضات مردم حمایت کرده است و می گوید ایرانی ها از «فساد، بی عدالتی و بی کفایتی رهبران شان خسته شده اند».

دولت ترامپ به تازگی به خریداران نفت خام ایران هشدار داده است اگر واردات خود را تا ۴ نوامبر قطع نکنند، با تحریم های آمریکا روبرو خواهند شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG