لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

مقام سابق وزارت نیرو: حدود ۱۳ درصد سدهای خوزستان منابع آب دارند


کارون بی‌آب - عکس از خبرگزاری مهر
کارون بی‌آب - عکس از خبرگزاری مهر

یک مقام سابق وزارت نیرو روز سه شنبه ۶ مهر گفت حجم منابع آبی در سدهای خوزستان «پایین» است و اگر «اقدام اساسی» صورت نگیرد، بار دیگر این استان دچار «تنش آبی» خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هدایت فهمی، معاون سابق دفتر برنامه‌ریزی آب و آبفای کشور، گفت: «حدود ۱۳ درصد سدهای استان خوزستان منابع آب دارند و در صورتی که طبق پیش‌بینی‌ها بارش قابل توجهی صورت نگیرد، خوزستان با مشکل جدی روبرو خواهد شد.»

آقای فهمی با انتقاد از شیوه هایی «موقت» مقابله با کمبود آب، مانند آبرسانی با تانکر، تاکید کرد که باید «با ایجاد زیرساخت‌ها و نوسازی» شبکه توزیع و انتقال آب شرب، و آب و فاضلاب خوزستان، به فکری راه حلی بلند مدت بود.

خوزستان در تابستان جاری، در پی وخیم شدن بحران بی‌آبی، با اعتراضات گسترده در شهرهای گوناگون، مواجه بود که دو هفته به طور مداوم جریان داشت. این اعتراضات به شهرها و استان‌های دیگر کشیده شد و در پی سرکوب معترضان، با شعارهایی علیه کلیت جمهوری اسلامی ادامه یافت.

یک هفته پس از جریان داشتن اعتراضات گسترده به بی‌آبی خوزستان، یک عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: «در کجای دنیا ۲۵ شرکت فولادی در کویر کشور احداث می‌کنند و بعد هزاران کیلومتر آب را انتقال می دهند که آن جا را آباد کنند؟»

مقامات ایران وعده داده اند مشکل کمبود آب در خوزستان را برطرف کنند، ولی تاکنون طرح یا برنامه مشخص و جامعی در این زمینه معرفی نشده است .

کریم حسینی، نماینده اهواز، شهریور امسال با بیان این که سازمان محیط زیست «یک طرح ظالمانه، غیرمنطقی، و غیرکارشناسانه» به نام طرح «ونک سولگان» برای صدور مجوز انتقال آب خوزستان در دست دارد، تأکید کرد: «به رئیس‌جمهور و همچنین وزیر کشور به‌عنوان وزیر ارشد اعلام می‌کنم تا زمانی که بحث انتقال آب در دولت‌ها مطرح باشد، مردم خوزستان ناراضی هستند و نباید اولین استیضاح نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اسم وزیر نیرو تمام شود.»

او گفت اجرایی شدن این طرح دولت به استیضاح وزیر نیرو در مجلس منجر خواهد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG