لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

یک نماینده مجلس می‌‌گوید دولت رئیسی طرحی برای انتقال آب خوزستان دارد؛ تهدید به استیضاح وزیر نیرو


اعتراضات خوزستان
اعتراضات خوزستان

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی می‌گوید اجرایی شدن طرحی که دولت برای انتقال آب خوزستان به مراحل پایانی رسانده است به استیضاح وزیر نیرو در مجلس منجر خواهد خواهد شد. تابستان امسال شهرهای گوناگون استان خوزستان صحنه اعتراضات گسترده مردم به بی‌آبی بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کریم حسینی، نماینده اهواز، پنج‌شنبه ۱۸ شهریور، با بیان این که سازمان محیط زیست «یک طرح ظالمانه، غیرمنطقی، و غیرکارشناسانه» به نام طرح «ونک سولگان» برای صدور مجوز انتقال آب خوزستان در دست دارد، تأکید کرد: «به رئیس‌جمهور و همچنین وزیر کشور به‌عنوان وزیر ارشد اعلام می‌کنم تا زمانی که بحث انتقال آب در دولت‌ها مطرح باشد، مردم خوزستان ناراضی هستند و نباید اولین استیضاح نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اسم وزیر نیرو تمام شود.»

خوزستان در تابستان جاری، در پی وخیم شدن بحران بی‌آبی، با اعتراضات گسترده در شهرهای گوناگون، مواجه بود که دو هفته به طور مداوم جریان داشت. این اعتراضات به شهرها و استان‌های دیگر کشیده شد و در پی سرکوب معترضان، با شعارهایی علیه کلیت جمهوری اسلامی ادامه یافت.

یک هفته پس از جریان داشتن اعتراضات گسترده به بی‌آبی خوزستان، یک عضو هیئت رییسه مجلس گفت: «در کجای دنیا ۲۵ شرکت فولادی در کویر کشور احداث می‌کنند و بعد هزاران کیلومتر آب را انتقال می دهند که آن جا را آباد کنند؟»

او تأکید کرد: «غصه‌آور است که دام مردم و میلیون‌ها آبزی در هورالعظیم از بین رفته، گریه‌آور است که پنج سد بزرگ وجود داشته باشد و ۷۰۰ روستا در خوزستان و ۲۵ شهر تنش آبی داشته باشند.»

در نخستین هفته اعتراضات سراسری نسبت به بی‌آبی در خوزستان، نت‌بلاکس، نهاد بین‌المللی نظارت بر اینترنت، تأیید کرد که سرویس اینترنت موبایل در مناطق مختلف ایران از آغاز اعتراضات مردمی، اختلال داشته است.

XS
SM
MD
LG