لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

انتشار نماهنگ «رد خون» از ماریا خواننده ساکن آلمان درباره اعتراضات مردم ایران 


ماریا
ماریا

ماریا، خواننده جوان ایرانی ساکن آلمان، نماهنگ یا موزیک ویدئوی جدیدی درباره اعتراضات مردمی در ایران منتشر کرد.

این اثر «رد خون» نام دارد و با رویکردی انتقادی به برخی از ناهنجاری‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران می‌پردازد، و به برخورد شدید نیروهای امنیتی با معترضان در نقاط مختلف کشور اعتراض می‌کند.

نماهنگ با استفاده از تصاویر و عکس‌های واقعی اعتراضات مردمی، مناطق فقیر ‌و محروم، قربانیان، و زندانیانی ساخته شده است که توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر شده یا به قتل رسیدند.

ماریا، موسیقی را ده سال پیش در ایران آغاز کرد، اما با توجه به محدودیت‌ها و مشکلات موجود در کشور، به ویژه ممنوعیت آوازخوانی زنان، تصمیم به مهاجرت گرفت و پنج سال پیش به آلمان رفت.

او در گفت‌وگو با بهنود مکری از صدای آمریکا می‌گوید: «متأسفانه خانم‌های خواننده در ایران، نه تنها به رسمیت شناخته نمی‌شوند، بلکه اغلب با مشکلات زیادی نیز مواجه می‌شوند.»

ماریا پس از مهاجرت به آلمان و با وجود تمامی چالش‌های زندگی در کشوری تازه، تصمیم گرفت فعالیت‌های هنری خود را به صورت جدی‌تری در سبک موسیقی‌ راک دنبال کند و در این مدت پنج ترانه از او منتشر شده است.

او درباره اثر جدیدش می‌گوید :«شعر رد خون را در دوران اعتراضات مردم خوزستان نوشتم، و موسیقی نیز توسط میلاد باستانی‌پور ساخته شد. من‌ شاعر نیستم، اما اندوهی که فکر می‌کنم همه ما در آن دوران به عنوان ایرانی تجربه می‌کردیم، باعث شد تا این شعر را بنویسم. از نظر من این‌کار در واقع اعتراض و فریادی است از طرف تمامی افراد معمولی که خسته شدند، افراد عادی که نه سیاسی هستند و نه گرایش خاصی دارند، و در حالی که فقط حقوق اولیه خود را مطالبه می‌کنند، به جایی نمی‌رسند، حتی حق اعتراض مسالمت آمیز هم ندارند و پاسخ آنها گلوله یا زندان است.»

این خواننده جوان در ادامه می‌گوید :«این کار از درد و رنج مردم خوزستان می‌آید، ولی در اصل درد و رنج تمام مردم ایران است. آن جوان خوزستانی ۲۲ ساله که می‌گوید بیکار است و حق خود را می‌خواهد، یک فرد معمولی است. امروز بسیاری از همین افراد معمولی در گوشه و کنار ایران به دنبال حق خود هستند. نباید پاسخ آنها سرکوب، شکنجه، زندان، و مرگ باشد.»

ماریا این اثر را به عنوان یک فرد معمولی به تمامی افراد معمولی در ایران تقدیم می‌کند که به دنبال حقوق اولیه خود هستند.

XS
SM
MD
LG