لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

اژه ای: حکم جیسون رضائیان صادر شد


قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد رای دادگاه جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی - ایرانی روزنامه واشنگتن پست در تهران صادر شده است.

رضائیان در ایران به اتهام جاسوسی محاکمه شد. اتهامی که او، وکیل، خانواده اش و دولت آمریکا و فعالان آن را رد کرده اند. غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران روز یکشنبه و دو ماه پس از جلسه پایانی دادگاه آقای رضائیان، بدون اعلام جزئیات گفت رای دادگاه صادر شده است.

او گفت: "در صورتی که متهم یا وکلای وی به حکم صادره اعتراض کنند حکم به دیوان عالی کشور می‌رود در غیر اینصورت حکم قطعی است."

مری رضائیان، مادر جیسون رضائیان که از آمریکا به تهران رفت (راست) در کنار یگانه صالحی، همسر او از یک جلسه دادگاه خارج می شوند
مری رضائیان، مادر جیسون رضائیان که از آمریکا به تهران رفت (راست) در کنار یگانه صالحی، همسر او از یک جلسه دادگاه خارج می شوند

علی رضائیان، برادر شهروند ایرانی-آمریکایی که در ایران بازداشت شده گفته است: "اظهارات مبهم تهران درباره اتهام صادره، با آن که برای خانواده ما ناامیدکننده است ولی تازگی ندارد."

جیسون رضائیان، ۳۹ ساله، بیش از هر شهروند آمریکایی دیگری، از جمله دیپلمات های آمریکایی که پس از حمله به سفارت آمریکا در تهران گروگان گرفته شده بودند، در بازداشت مقامات جمهوری اسلامی ایران بوده است.

مقامات در ایران از جمله در سپاه، او را متهم به جمع آوری اطلاعات محرمانه و همچنین نگارش یک نامه به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و اقدام علیه امنیت ملی کرده اند.

واکنش واشنگتن پست

روزنامه واشنگتن پست دادگاه آقای رضائیان را یک دادگاه ساختگی توصیف کرده است. این روزنامه روز یکشنبه در بیانیه ای رای دادگاه جیسون رضائیان را گیج کننده و مبهم خواند.

مارتین بارون، سردبیر اجرایی واشنگتن پست در این بیانیه نوشته است روشن نیست رای دادگاه حاوی حکم مجازات و یا محکومیت است و آیا جزئیات حکم دادگاه به اطلاع خانواده و وکلای جیسون رسیده است یا نه؟

برخی از تحلیلگران بازداشت آقای رضائیان را با رقابت های جناحی در ایران مربوط می دانند.

ادامه بازداشت او در ایران به یکی از اعتراضات اصلی جمهوریخواهان علیه سیاست های دولت باراک اوباما تبدیل شده است. آنها از کاخ سفید می خواهند رویکرد سختگیرانه ای علیه تهران داشته باشد تا زندانیان آمریکایی در ایران آزاد شوند.

XS
SM
MD
LG