لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

جلسه دوم دادگاه جیسون رضائیان ۱۸ خرداد برگزار می‌شود


جلسه دوم دادگاه جیسون رضائیان ۱۸ خرداد برگزار می‌شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

تاریخ برگزاری جلسه دوم محاکمه جیسون رضائیان خبرنگار آمریکایی - ایرانی تبار روزنامه واشنگتن پست در تهران، هجدهم خرداد اعلام شد.

علی رضائیان روز چهارشنبه ۱۳ خرداد، با اعلام این خبر در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که برادرش، جیسون رضائیان، طی مدت دو هفته ای که از جلسه پیشین دادگاه گذشته است، نتوانسته با وکیلش خانم لیلا احسن درباره دفاعیاتشان گفتگو کند.

برادر جیسون رضائیان به صدای آمریکا گفت: «روز گذشته، به ما خبر دادند که جلسه بعدی محاکمه دوشنبه آینده، یعنی ۱۸ خرداد است. ما خوشحالیم که زمان جلسه محاکمه جدید تعیین شده است، اما همچنان مادرم و همسر جیسون نمیتوانند در این دادگاه شرکت کنند و این عادلانه نیست، زیر هیچ مطلب سری در این پرونده وجود ندارد که بخواهند از حضور آنها جلوگیری کند.»

آقای رضائیان با بیان اینکه جیسون و وکیل وی صرفا در اولین جلسه دادگاه با هم صحبت کردند و با گذشت دو هفته از آن روز با هم گفتگویی نداشتند، اضافه کرد: «استراتژی هر دو به طور مشخص این است که جیسون بی گناه است، می‌دانیم که ادله‌ای علیه وی وجود ندارد که بتوانند بر مبنای آن، این اتهامات را ثابت کنند.»

علی رضائیان همچنین با رد مواردی که در برخی از نشریات و رسانه‌های ایران در مورد اتهام برادرش و آنچه در دادگاه غیر‌علنی پنجم خرداد گذشت، گفت که برادرش هیچگاه به اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی نداشته است.

او با غیرواقعی خواندن مطالبی که در رسانه های ایران بعد از اولین جلسه محاکمه به وکیل جیسون منتسب شده است گفت: «این درست است که جیسون فرم آنلاین کاریابی آقای اوباما را، وقتی که وی هنوز رئیس جمهوری منتخب بود، پر کرده و گفته بود می‌خواهد دو کشور روابط نزدیکتری داشته باشد؛ مانند هدف این مذاکراتی که تاکنون میلیاردها دلار خرج آن شده است، و درست است که او به عنوان روزنامه نگار با مردم صحبت می کرده است. اما به هیچ سندی که وی به اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی داشته، در پرونده وی نیست، به غیر از اطلاعاتی که همه بدان دسترسی دارند.»

برادر جیسون رضائیان همچنین از برگزاری جلسه دیروز مجلس نمایندگان آمریکا که در آن خانواده سه زندانی آمریکایی ایرانی تبار نگرانی خود را بیان کردند، ابراز خرسندی کرد و گفت زندانی ماندن این افراد و برادرش به شهرت جهانی ایران کمک نخواهد کرد.

مسئول دفتر سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران پیشتر اتهامات جیسون را جاسوسی به نفع دولت متخاصم آمریکا و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان کرده است.

جیسون به همراه همسرش یگانه صالحی و یکی از دوستانش تابستان سال گذشته بازداشت شد و کمی بعد از آن همسر و دوست او آزاد شدند. هنوز زمان رسیدگی به پرونده خانم صالحی اعلام نشده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG