لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

دیوان عالی ایالات متحده الزام واکسیناسیون اجباری کارکنان آمریکایی را متوقف کرد


دیوان عالی ایالات متحده (آرشیو)
دیوان عالی ایالات متحده (آرشیو)

دادگاه عالی ایالات متحده روز پنجشنبه دولت بایدن را از اعمال الزام واکسیناسیون در برابر کووید-۱۹ یا انجام آزمایش‌‌های هفتگی و استفاده از ماسک در محل کار برای کارمندان کسب‌و‌کارهای بزرگ، منع کرد.

دیوان عالی آمریکا در عین حال به دولت اجازه داده است که واکسیناسیون اجباری را در مورد اکثر کارکنان بخش درمان و مراقبت‌های بهداشتی در ایالات متحده به مرحله اجرا درآورد.

دستورهای دیوان عالی ایالات متحده همزمان با تلاش‌های دولت برای افزایش نرخ واکسیناسیون در آمریکا و در بحبوحه افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا صادر شده است.

قضات محافظه‌کار این دیوان در یک اظهارنظر بدون امضا با اشاره به تصمیم دولت در رابطه با الزامی شدن واکسیناسیون و استفاده از ماسک، یادآور شدند که قبلا نه دولت و نه کنگره هرگز چنین دستوری را تحمیل نکرده بود.

سه قاضی لیبرال دیوان عالی آمریکا در مخالفت با این دیدگاه چنین استدلال کردند که دیوان عالی، با اقدامی خارج از حوزه صلاحیت خود و بدون مبنای قانونی، حکم‌های صادره توسط مقامات دولتی را که «مسئولیت پاسخگویی به شرایط اضطراری بهداشتی در محل کار را بر عهده دارند» تغییر می‌دهد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز در همین رابطه گفت که از تصمیم دیوان عالی برای مسدود کردن راه اجرای «الزامات نجات‌بخش» و کاملاً مبتنی بر علم و قانون، ناامید شده است.

وی از مشاغل خواست که الزامات واکسیناسیون خود را ایجاد کنند و خاطرنشان کرد که یک سوم از ۱۰۰ شرکت‌ برتر آمریکا، موسوم به «فورچون ۱۰۰»، قبلاً این کار را انجام داده‌اند.

ایالت‌های تحت رهبری جمهوری‌خواهان مقرراتی را که توسط دیوان عالی رد شد، به چالش کشیده بودند. افزون بر این، گروه‌های بازرگانی این مقررات اضطراری را بسیار گران دانسته و گفته‌اند که این مقررات احتمالا سبب می‌شود که کارکنان مشاغل خود را در زمانی که پیدا کردن کارمندان جدید دشوار است، ترک کنند.

فدراسیون ملی خرده فروشی، بزرگترین گروه خرده فروشی کشور، تصمیم دادگاه عالی را «پیروزی قابل توجهی برای کارفرمایان» خواند.

XS
SM
MD
LG