لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

کری: ایران برای حل مسائل منطقه‌ای قول همکاری داده است


جفری گولدبرگ، نويسنده آمريکايی و خبرنگار نشريه آتلانتيک، در مقاله‌ای با عنوان «جان کری به کنگره در مورد «کلک زدن» به آيت الله هشدار می‌دهد»، نوشت که در مصاحبه‌ای که با جان کری وزير خارجه آمریکا انجام داده است، آقای کری از توافقنامه اتمی با ايران به عنوان سندی «تا حد ممکن هواخواه اسرائيل» نام برده است.

آقای کری همچنين در این مورد ‌که ايران واقعا خواستار نابودی اسرائيل است ابراز شک و ترديد کرد.

آقای کری همچنین گفت اگر اين توافقنامه در کنگره شکست بخورد، آيت الله خامنه‌ای که ضد آمريکاست شکست توافق با ایران را به عنوان دوز و کلک تلقی می‌کند و خود را برحق قلمداد خواهد کرد.

آقای کری گفت که محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران به صراحت به او قول داده است که اگر کنگره توافقنامه را تصويب کند، ایران با ایالات متحده و متحدان عرب خود در طیف وسیعی از مسائل منطقه‌ای همکاری خواهد کرد.

کنگره آمریکا در حال بررسی توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی و ایران است و قرار است در ماه سپتامبر درباره تایید یا رد این توافقنامه تصمیم بگیرد.

اکثریت اعضای کنگره که عضو حزب جمهوری‌خواه و منتقد دولت باراک اوباما هستند، توافق هسته‌ای با ایران را توافق خوبی نمی‌دانند. با این حال رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده‌ است که اگر کنگره مصوبه‌ای برای رد توافق هسته‌ای داشته باشد، آن را وتو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG