لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۴

مذاکره کنندگان هسته‌ای: گفت و گوها وارد جزئیات و مراحل حساس شده است


مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در حاشیه کنفرانس مونیخ
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

در دومین روز از کنفرانس امنیتی مونیخ، وزیر خارجه ایران با همتایان بریتانیایی و روس خود و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت وگو کرد.

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا پس از این دیدار گفت که رسیدن به توافق در صورت وجود اراده در طرف مقابل همچنان امکان‌پذیر است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت که نمی‌توانیم زمان را از دست بدهیم و باید مذاکرات را نهایی کنیم.

نیلوفر پورابراهیم خبرنگار صدای آمریکا از مونیخ گزارش داد که مذاکرات هسته‌ای در هتل بایریشرهوف و در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار می‌شود. جان کری و محمد جواد ظریف، وزرای خارجه ایران و ایالات متحده، جمعه شب دو ساعت گفت و گو کردند. پس از آن دیدار، یک مقام وزارتخارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که آقای کری در این دیدار به دستیابی به توافق تا پایان ماه مارس، تاکید کرده است. او گفت که طرفین در تماس خواهند ماند و به زودی با هم دیدار خواهند کرد.

آقای ظریف هم به خبرگزاری ایرنا گفته است که بحث‌ها وارد جزئیات شده و نه تنها یک راه حل بلکه چندین راه حل برای رسیدن به توافق جامع وجود دارد، اما تنها اراده سیاسی برای رسیدن به این توافق مورد نیاز است.

از سوی دیگر، جمعه شب بحث‌های کارشناسی به موازات دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا، تا پاسی از شب در مونیخ ادامه داشت. روز شنبه هم وندی شرمن و ویلیام برنز، مذاکره‌کنندگان ارشد ایالات متحده با عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزارت خارجه ایران دیدار کردند. نیکلا دوریویر، مذاکره کننده ارشد فرانسه که شنبه با عباس عراقچی دیدار کرد از دیدار وزرای خارجه فرانسه و ایران در روز یکشنبه خبرداد.

در صورتی که طرفین بتوانند تا پایان ماه مارس به یک توافق نهایی دست یابند، باز هم برای رسیدن به جزئیات توافق جامع و نهایی به زمان نیاز دارند.

در همین رابطه یوکیو آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به خبرنگاران گفت که اگر چه این آژانس طرف گفت و گو‌ با مذاکره کنندگان هسته‌ای نیست اما او می‌تواند بر اساس گفته‌های رابطه‌های خود بگوید که مذاکرات بسیار جدی است و اراده سیاسی قوی برای رسیدن به توافق وجود دارد.

آقای آمانو همچنین گفت که مذاکرات اکنون به مرحله بسیار حساسی رسیده است و ضرورت دارد که به تلاشها برای برطرف کردن ابهام‌ها سرعت داده شود. آمانو گفت که او امروز(شنبه) با محمد جواد ظریف دیدار کرده است و با او توافق کرده که گفت و گوها باید در سطح بالا ادامه پیدا کند.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد: «مهمترین موضوع در حال حاضر این است که ما در زمان بسیار حساسی هستیم. بنابراین باید به تلاشهایمان شدت ببخشیم تا موارد ابهام گذشته به خوبی روشن شوند». او اضافه کرد: «ما به همه کشورهایی که در مذاکرات حضور دارند از نظر فنی کمک می‌کنیم و به این کمک‌ها ادامه ‌می‌دهیم».

آقای آمانو تاکید کرد که آژانس متعهد است که این مساله را از راه مسالمت‌آمیز حل کند.

XS
SM
MD
LG