لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

گفتگوهای هسته‌ای کری و ظریف در مونیخ پایان یافت


گفتگوهای هسته‌ای کری و ظریف در مونیخ پایان یافت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان دیدار و درباره برنامه هسته‌ای تهران گفتگو کردند. وزیران خارجه آمریکا و ایران پیش از این در حاشیه اجلاس داووس در اوایل بهمن ماه با یکدیگر دیدار و گفتگو کرده بودند.

گفتگوهای امروز آقایان کری و ظریف، بیش از آنچه که انتظار می رفت ادامه پیدا کرد و حدود ۲ ساعت و نیم طول کشید، و مانند گذشته، از جزئیات آن خبری منتشر نشد.

وندی شرمن معاون وزارت خارجه ایالات متحده نیز در این سفر همراه آقای کری است. خانم شرمن مذاکره ارشد آمریکا در دور جدید مذاکرات هسته‌ای با ایران است که از سال ۱۳۹۲ و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی از سر گرفته شد.

وزیر خارجه ایران شب گذشته از انجام مذاکراتی «مفصل» با همتای آمریکایی خود و همچنین با برخی دیگر از وزیران خارجه کشورهای شرکت کننده در کنفرانس امنیتی مونیخ خبر داده بود.وی قرار است با لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه، فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا و فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر امور خارجه آلمان دیدار کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز روز شنبه وارد مونیخ خواهد شد و با محمدجواد ظریف دیدار خواهد کرد. وزیر امور خارجه چین، تنها وزیر خارجه کشورهای عضو گروه ۱+۵ است که در مونیخ حضور ندارد.

یووال استاینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل، که برای شرکت در کنفرانس مونیخ به آن شهر رفته است، در گفتگو با صدای آمریکا درباره ویژگی توافق اتمی با ایران از دید اسرائیل گفت «اگر می‌خواهید یک توافق جامع با ایران داشته باشید، بازرسی و نظارت کافی نیست. ایران باید تمام تاسیسات غنی سازی اورانیوم را تعطیل کند تا نتواند به توانایی تولید سلاح اتمی، در حال و در آینده، دست پیدا کند.»

اسرائیل و جمهوریخواهان آمریکا، به گفتگوهای جاری هسته‌ای بین شش قدرت جهانی و ایران برای رسیدن به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه اتمی تهران، انتقاد دارد و می گویند ایران طرف قابل اعتمادی برای این منظور نیست.

نمایندگان جمهوریخواه کنگره مصرانه خواستار اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران هستند، اما باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا با تصویب هرگونه تحریم جدید در طول مذامرات، مخالف هستند. نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا نیز عقیده دارند وضع تحریم‌های بیشتر، تنها در صورتی باید انجام گیرد که گفتگوها به نتیجه نرسد.

هفته گذشته سناتور دموکرات رابرت منندز، رهبر گروه حامی وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران، گفت لایحه را تا روز ۲۴ مارس، به حال تعلیق نگاه خواهد داشت و تاکید کرد همکاران او از حزب دموکرات نیز با این پیشنهاد موافق هستند.

کنفرانس امنیتی مونیخ، هر سال در ماه فوریه در هتل «بایریشر هوف» در شهر مونیخ آلمان برگزار می‌شود. در این کنفرانس، در باره یک موضوع مهم امنیتی بین المللی بحث و گفتگو می شود، اما هیچ تصمیمی در مورد آن گرفته نمی‌شود و شرکت کنندگان تنها برای طرح دیدگاه‌های خود و همچنین رایزنی با دیگر شرکت گنندگان، در آن حضور پیدا می‌کنند.

بحران اوکراین و نحوه پایان دادن به ناآرامی ها در شرق آن کشور، بحث عمده حاضران در نشست امسال است که طی دو روز آینده هم گفتگوها درباره آن ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG