لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

استقبال وزیر خارجه ایران از "نامه‌های اطمینان‌بخش" وزارت خزانه‌داری آمریکا به بانک‌های خارجی


 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران

وزیر امورخارجه ایران از صدور "نامه‌های اطمینان‌بخش" از سوی وزارت خزانه داری آمریکا به بانک های سایر کشورها برای همکاری با ایران استقبال کرد.

محمدجواد ظریف روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در تهران گفت باید از نامه‌های "اطمینان‌بخش" وزارت خزانه‌داری آمریکا به بانک‌های سایر کشورها برای همکاری با ایران استقبال شود.

وزیر امور خارجه ایران در توضیح این نوع نامه گفت:‌ نامه‌ای تحت عنوان "نامه اطمینان‌بخش" یا "نسخه آرام‌بخش" در روابط بانکی است که از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا به بانک‌های سایر کشورها برای همکاری با ایران ارسال شده است تا نگران همکاری با ایران نباشند و این نامه در سه سال گذشته و حتی قبل از برجام هم صادر شده است.

به گفته آقای ظریف، کشورهایی که می‌خواهند با کشوری که از تحریم خارج شده است تعامل داشته باشند این نامه را مستقیم درخواست می‌کنند و ما هم فشار می‌آوریم به آمریکایی‌ها که در قالب تعهدات‌شان این نامه‌ را ارسال کنند اما برخی عامدانه و در جهت اغراض سیاسی خود تعابیر بی‌مورد و بی‌معنی به کار بردند که ان‌شاءالله کم کم هدایت می‌شوند.

نامه اطمینان‌بخش (letter of comfort) روشی برای ایجاد اطمینان معاملات مالی و بانکی است. اگر طرف وام دهنده در معامله ای نسبت به توانایی دریافت کننده در اجرای تعهدات خود اطمینان نداشته باشد از شرکت، نهاد یا دستگاه دولتی که به اجرای تعهدات توسط وام گیرنده اطمینان دارد، درخواست نامه اطمینان‌بخش می کند. این نامه تنها تضمین اخلاقی است و برای نگارنده آن تعهد حقوقی و مالی ندارد اما همین نامه می تواند با انجام وام دهنده و گیرنده کمک کند.

روش درخواست نامه اطمینان‌بخش در معامله بانک‌‌ها و موسسه‌های خارجی بعد از انتقاد ها از بهره نبردن ایران از برداشتن تحریم ها مطرح می شود.

توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک از دیماه گذشته اجرایی شد اما ایران می گوید هنوز نتایج اقتصادی آن ملموس نیست.

ایران در ماههای گذشته آمریکا را به ایجاد موانعی برای ارتباط بانک‌ها و موسسه‌های مالی با این کشور متهم کرده اما مقام های کاخ سفید می گویند غیر از تحریم های هسته ای که رفع شده، هنوز ماجراجویی های ایران در مسائل موشکی و حمایت از تروریسم باعث شده که بانک‌ها و موسسه‌های مالی خارجی در معامله با ایران نگران باشند.

با اینحال دولت اوباما در چند نوبت در سه ماه اخیر در سخنان عمومی خود تاکید کردند که ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای به طور کامل عمل کرده اند و بانک‌ها و موسسه‌های مالی می توانند بدون نگرانی با ایران در چارچوب برجام رابطه داشته باشند.

XS
SM
MD
LG