لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

واکنش احمدی‌نژاد: حکم دیوان عالی آمریکا نتیجه ضعف دولت روحانی است


مقامات دولت روحانی "بی‌احتیاطی" دولت احمدی‌نژاد را عامل دستیابی آمریکا به دارایی‌های ایران می‌دانند.
مقامات دولت روحانی "بی‌احتیاطی" دولت احمدی‌نژاد را عامل دستیابی آمریکا به دارایی‌های ایران می‌دانند.

دفتر محمود احمدی‌نژاد با انتشار اطلاعیه‌ای مسئولیت دولت‌های نهم و دهم را در توقیف بخشی از دارایی‌های ایران رد کرد و دولت حسن روحانی را به زمینه‌سازی برای "تحقیر ملت ایران" متهم کرد.

پیشتر مقام های دولت روحانی اعلام کرده بودند که "بی‌احتیاطی" دولت‌های محمود احمدی‌نژاد باعث دستیابی آمریکا به دارایی‌های ایران و توقیف حدود دو میلیارد دلار از این دارایی‌ها شده است.

دفتر رئیس جمهوری سابق ایران در روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت اطلاعیه‌ای در واکنش به این اتهامها صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: "در سال جاری و در دوره حاکمیت دولت فعلی، دو میلیارد دلار از منابع مالی ایران را غارت کرده‌اند. معلوم نیست چرا و با چه انگیزه های پیدا و پنهانی، این اقدام ظالمانه آمریکا را به دولت‌های نهم و دهم مرتبط می‌کنند؟"

دفتر احمدی‌نژاد مدعی است که "دولت آمریکا در نتیجه برخورد عالمانه و عزتمدار دولتهای نهم و دهم جرات نزدیک شدن و دست اندازی به منابع ملت ایران را نداشت" و "ضعیف نشان دادن ملت ایران در عرصه بین‌المللی و در نتیجه تجری دولتمردان آمریکایی طی سالیان اخیر" باعث اتخاذ چنین تصمیمی شده است.

همچنین عنوان شده که اعلام حکم دیوان‌ عالی آمریکا همزمان با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نیویورک، "ادامه سناریوی تحقیر دولت و ملت ایران" است.

در بیانیه دفتر رییس جمهوری سابق ایران "اعتماد به قول‌های آمریکایی" از سوی دولت حسن روحانی محکوم شده و دولت آقای روحانی متهم شده که "امور کشور را با گره زدن به وعده‌های آمریکایی، معطل نگاه داشته" است.

دیوان عالی فدرال آمریکا روز اول اردیبهشت، حکم پیشین دادگاه‌های این کشور مبنی بر پرداخت حدود دو میلیارد دلار غرامت را از محل دارایی‌های توقیف شده ایران در ایالات متحده تایید کرد. این مبلغ به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی که ایران در آنها مسئول شناخته شده است تعلق خواهد گرفت.

این حکم در روزهای گذشته باعث اعتراض شدید مقامات ایرانی شده و مقام‌های وزارت امور خارجه ایران نیز چندین بار به آن اعتراض کرده‌اند.

سفیر سوئیس نیز در تهران به عنوان حافظ منافع دولت آمریكا در ایران برای ابلاغ اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران به حکم دیوان‌ عالی آمریکا فراخوانده شده است.

در مقابل جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اعتراض ایران گفته که موضع آمریکا درمورد این رای ثابت است.

او تاکید کرده است: "ما مسلما با خانواده قربانیان اقدام‌های تروریستی که در گذشته از سوی ایران حمایت شده همدردی می‌کنیم. ایران هر اقدامی که می‌خواهد می‌تواند انجام دهد. موضع ما در مورد رنجی که خانواده‌های امریکایی به دلیل اقدام‌های تروریستی مورد حمایت ایران متحمل شده‌اند، ثابت است."

XS
SM
MD
LG