لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

شورای امنیت ملی آمریکا صدور حکم اعدام برای امیر حکمتی را محکوم کرد


Овечкин. Время героя
Овечкин. Время героя

خبرگزاری های داخلی ایران امروز دوشنبه، ۱۹ دی از صدور حکم اعدام از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران برای امیر میرزایی حکمتی خبر دادند. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی، پس از رسیدگی به پرونده امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار، او را «در رابطه با اتهام همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا و همچنین تلاش برای متهم سازی ایران در تروریسم، محارب و مفسد فی الارض تشخیص داده و برای او حکم اعدام صادر کرده است».

به دنبال انتشار این خبر، ساعتی پیش تامی ویتور سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «وزارت خارجه آمریکا از طریق سفارت سویس که حافظ منافع آمریکا در ایران است تلاش می کند تا صحت این خبر را تایید کند. اگر خبر واقعیت داشته باشد، ما آن حکم را قویا محکوم می کنیم و با شرکایمان همکاری می کنیم تا این پیام قاطع خود را به دولت ایران برسانیم». آقای ویتور ضمن رد اتهامات وارده به آقای حکمتی مبنی بر این که برای سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کار می کرده و از سوی این سازمان به ایران فرستاده گفت:«حاکمیت ایران سابقه اتهام زدن دروغین به افراد چون جاسوسی و تحت فشار قرار دادن آنها به اعتراف و زندانی کردن آمریکایی های بی گناه به دلایل سیاسی را در کارنامه خود دارد. ما از دولت ایران می خواهیم تا فورا با درخواست سفارت سویس برای دسترسی به آقای حکمتی موافقت کرده و اجازه دسترسی به وکیل به او بدهند و هر چه زودتر او را آزاد کنند».

در کیفرخواستی که در جلسه دادگاه آقای حکمتی قرائت شد، او به همکاری با آمریکا و سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران متهم شده است.

منابع خبری ایرانی می گویند متهم در مقابل پرسش های قاضی، به انگیزه خود برای نفوذ در سیستم اطلاعاتی ایران اقرار کرده و گفته است فریب سازمان جاسوسی آمریکا را خورده است. امیر میرزایی حکمتی در عین حال در دادگاه روز دوشنبه گفت «هرچند با ماموریت تبدیل شدن به یک منبع خبری برای سیا وارد ایران شده بودم، اما شخصا قصد ضربه زدن به ایران را نداشتم چرا که قصد داشتم در ایران زندگی کنم و به آمریکا بازنگردم».

قاضی صلواتی اتهام جاسوسی به نفع آمریکا در مورد آقای حکمتی را محارب با خدا تشخیص داده و او را به اعدام محکوم کرده است.

همزمان ایسنا گفته است که حکم صادره به وکیل متهم ابلاغ شده و این حکم در دیوان عالی کشور قابل اعتراض است.

خانواده امیر حکمتی می گویند که او در تابستان گذشته برای دیدار با خویشاوندان خود به ایران سفر کرده است. پدر امیر حکمتی اتهام جاسوسی به او را تکذیب کرده و بهناز حکمتی مادر امیر گفته است که فرزندش زیر فشار اعتراف کرده است.

تاکنون تلاش های ایالات متحده آمریکا از طریق سفارت سوییس در تهران برای برقراری ارتباط کنسولی با این متهم بین نتیجه مانده است و مسولان جمهوری اسلامی آن درخواست ها را رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG