لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

آمريکا از ايران خواست امير حکمتی را آزاد کند


«Единая Россия» наносит ответный удар
«Единая Россия» наносит ответный удар

ایالات متحده روز دوشنبه از ایران خواست که یک مرد آمریکایی را که توسط دادگاهی در ایران به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، اختصارا سيا، به اعدام محکوم شده است، آزاد کند.

کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کردند: اتهامات امیر میرزا حکمتی، یک شهروند آمریکایی ايرانی تبار، مبنی بر اينکه برای سازمان سيا کار می کرده است و يا توسط اين سازمان به ايران فرستاده شده است، نادرست است.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی فارس: دادگاه امير حکمتی را بدليل ارتباط با سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا و برای همکاری با آنچه که آنرا «کشور متخاصم» ناميد، به اعدام محکوم کرد. در ماه دسامبر گذشته، تلویزیون دولتی ایران حکمتی را در حال اعتراف به زبان فارسی و انگليسی نشان داد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت که اگر گزارش صدور حکم اعدام واقعيت داشته باشد، دولت اوباما اين حکم را «به شدت محکوم می کند.» اما او در مورد اينکه واشنگتن چه گزينه هايی را فراتر از واسطه گری سفارت سوئيس در تهران ممکن است در نظر داشته باشد، سخن نگفت.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت: «این یک تاکتیک جدید از طرف دولت ایران نیست.» وی افزود: «بديهی است که ما اين اتهامات را رد می کنيم و معتقديم که هرگونه اعتراف احتمالی از سوی آقای حکمتی نشان دهنده آن است که وی مجبور به اين اعترافات شده است.»

XS
SM
MD
LG