لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

حکم اعدام امیر میرزا حکمتی در ديوان عالی ايران نقض شد


امیر میرزا حکمتی، در اظهاراتی که از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش شد گفت پس از دبیرستان به نیروی دریایی آمریکا پیوست.
امیر میرزا حکمتی، در اظهاراتی که از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش شد گفت پس از دبیرستان به نیروی دریایی آمریکا پیوست.

غلامحسين محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاييه، روز دوشنبه اعلام کرد که حکم اعدام امير ميرزا حکمتی که متهم به جاسوسی برای آمريکا شده است، در ديوان عالی کشور نقض شد.

آقای اژه ای در يک نشست خبری در تهران اظهار داشت: «تا آنجا که خاطرم است اين پرونده با اعتراض محکوم عليه به ديوان عالی کشور رفت و سرانجام در ديوان عالی کشور حکم لغو شد.»

به گفته سخنگوی قوه قضاييه، بررسی پرونده اين آمريکايی ايرانی تبار به «شعبه هم عرض» دادگاه بدوی صادر کننده حکم ارسال شده است.

امير ميرزا حکمتی به سال ۱۹۸۳ در یک خانواده مهاجر ایرانی در ايالت آريزونا در جنوب غربی آمريکا متولد شد. او مقيم ايالت ميشيگان است و در گذشته در نيروی دريايی ايالات متحده مترجم بوده‌ و تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی دارد. آقای میرزا حکمتی در اظهاراتی که در تلویزیون دولتی ایران پخش شد گفت پس از تمام کردن دبیرستان در سال ۲۰۰۱، به نیروی دریایی آمریکا پیوسته است.

ایران می گوید او یک عضو سی آی ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بود که پس از آموزش در عراق، برای نفوذ به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به ایران فرستاده شد. وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی گفته است که آقای حکمتی را در پايگاه آمريکايی بگرام در افغانستان شناسايی کرده و او را زير نظر داشته‌ است.

خانواده اين تبعه آمريکايی اتهام جاسوسی علیه او را رد کرده و می گویند او برای دیدن مادربزرگش به ایران سفر کرد. خانواده حکمتی گفته اند که دادگاه فرزندشان در ايران دادگاهی «عادلانه» نبوده و وی از حق دادرسی عادلانه برخوردار نبوده است.

صدور حکم اعدام برای امير ميرزا حکمتی واکنش تند آمريکا و سازمان عفو بين الملل را به همراه داشت و آنها از ايران خواستند تا اين حکم را لغو و وی را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG