لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

سنا مانع دست یابی ایران به بخشی از دارایی مسدود شده اش می شود


سنای آمریکا
سنای آمریکا

وب سایت آمریکایی واشنگتن فری بیکن (Washington Free Beacon)، که به دیدگاه های محافظه کاران آمریکایی نزدیک است، روز جمعه ۲۵ ژوئیه در گزارشی به قلم ادم کردو، نوشته است سناتورهای آمریکایی می کوشند کاخ سفید را از آزاد کردن ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر از دارایی مسدود شده ایران بازدارند، مگر آن که دولت آمریکا به قانون گذاران اطمینان دهد که تهران این پول را صرف حمایت از تروریسم نخواهد کرد. ادم کردو نوشته است که این گزارش را براساس نسخه ای از طرح قانونی جدید، که دراختیار واشنگتن فری بیکن قرار گرفته، تهیه کرده است.

به نوشته فری بیکن، این طرح قانونی که اوائل هفته آینده رسماً برای بررسی به سنا ارائه خواهد شد، پس از آن تهیه شد که دولت اوباما تصمیم گرفت در قبال موافقت ایران با تمدید مذاکرات اتمی تا ماه نوامبر، ایران بتواند به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر ازدارایی های خود که به دلیل تحریم ها مسدود شده، دست یابد.

این گزارش ادامه می دهد، این بار نیز مانند چند ماه گذشته که ایران توانسته است به ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از موجودی مسدود شده اش دست یابد، استفاده از این دارایی مهار ناشده است. به این معنی که ایران می تواند در صورتی که بخواهد این پول را برای اقدام های تروریست خود که حمایت از حزب الله، حماس و دیگر فعالیت های یاغی منشانه را دربر می گیرد، به مصرف برساند.

سناتور ها اکنون تلاش می کنند تا این بار دست ایران را از این دارایی کوتاه کنند. مگر آن که، آن گونه که در طرح قانونی آمده، کاخ سفید تایید کند که این پول صرف حمایت از اقدام ها یا گروه های تروریستی چون حزب الله، حماس، جهاد اسلامی فلسطین، و رژیم بشار اسد نخواهد شد.

این طرح که امضای مارک کرک، سناتور جمهوری خواه از ایلی نوی، کلی ایوت، سناتور جمهوری خواه از نیو هیون، و جان کارنین، سناتور جمهوری خواه از تگزاس را بر خود دارد، اختیار پرزیدنت اوباما را به عنوان رئیس قوه مجریه، در چشم پوشی از تحریم ها و آزاد کردن دارایی های ایران که مبلغ آن به ۱۰۰ میلیارد دلار می رسد، از او سلب می کند .

کرک به شدت به دولت اوباما، به خاطر- به گفته او- جلوگیری مکرر از تلاش های سنا در تحمیل تحریم های جدید بر ایران و ندادن وقت بیشتر به این کشور تا بتواند سلاح اتمی بسازد، حمله کرد. او ، که یکی از منتقدان اصلی ایران است، به فری بیکن گفت: «عدم رعایت طرح قانونی منندز – کرک، سبب کوتاهی در ممانعت بازگشت ناپذیر از توسعه سلاح اتمی ایران گردیده، و به تمدید مذاکرات برای ۴ ماه دیگر و دست یابی ایران به درآمدی دومیلیارد و هشتصد میلیون دلاری منجر شده است. »

او افزود: «دولت باید پیش از آزاد کردن این دارایی برای ایران از طریق لغو تحریم ها، به مردم آمریکا تضمین دهد که این پول صرف توسعه ترور و سلاح اتمی و نقض حقوق بشر نخواهد شد». سناتور کرک پرسید: «چه مدت دیگر باید به ایران مهلت دهیم تا بمب اتمی بسازد؟»

سناتور کرک در آغاز کوشیده بود این طرح را به صورت ترمیمی بر قانون اشتغال،که هم اکنون در سنا در دست بررسی ست، به این نهاد ارائه دهد. هفته آینده این طرح بار دیگر به صورت یک ماده قانونی مستقل پیشنهاد خواهد شد.

این طرح قانونی، علاوه بر آن که قصد دارد ایران را– که وزارت خارجه آمریکا آن را «فعال ترین دولت حامی تروریسم» شناخته است – از مصرف این پول در راه تقویت تروریسم بازدارد، در عین حال می خواهد اطمینان یابد که تهران پول آزاد شده را برای توسعه برنامه موشکی بالیستیکی خود مصرف نخواهد کرد و نیز در صورتی که ایران به نقض حقوق بشر دست زند، این دارایی از آن دریغ خواهد شد.

به نوشته فری بیکن، کاخ سفید پس از تمدید مذاکرات به دستور اوباما، به اختصار تایید کرد که ایران ۲/۸ میلیارد دلار از دارایی مسدود شده خود را دریافت خواهد کرد.

یک مقام ارشد دولت پس از اعلام تمدید مذاکرات، در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت « ایران به عنوان یک طرف توافق اقدام مشترک در چهارماه آینده به صورت اقساط به ۲/۸ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده خارج از کشور خود دسترسی خواهدداشت.»

او مبلغ این دارایی راکه به گفته او «بخش اعظم آن قابل دسترسی برای ایران نیست»، «بیش از یک صد میلیارد دلار» اعلام کرد.

این طرح قانونی بیدرنگ پس از طرح مستقل دیگری می آید که بنابر آن هرگونه توافق نهایی با ایران باید تصویب کنگره را بر خود داشته باشد. این طرح که اوایل همین هفته به مجلس تسلیم شد انجام هرگونه توافق نهایی را به رای کنگره مشروط می کند و کاخ سفید را از هرگونه تمدید مذاکرات پس از انقضای مهلت جدید منع می کند.

XS
SM
MD
LG