لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۱

ابراز امیدواری عراقچی به نتایچ مثبت دیدار با آمانو


در شرایطی که مقامات جمهوری اسلامی ایران قول داده اند برای رفع نگرانی های بین المللی در مورد جنبه هایی از برنامه اتمی این کشور - که از طرف غرب غیر شفاف و غیر قانونی خوانده می شود - «رویکرد جدیدی» را برمی گزینند، معاون وزیر امور خارجه ایران در دیدار روز دوشنبه ٢٨ اکتبر با رئیس «آژانس بین المللی انرژی اتمی» پیشنهادهای جدیدی را مطرح کرده است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفتگوهای خود با یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس را «بسیار مفید» خوانده و گفته پیشنهادهایی را مطرح کرده است که کارشناسان ارشد «آژانس بین المللی انرژی اتمی» و متخصصان ایرانی جزئیات آن را مورد بررسی قرار خواهند داد.

آقای عراقچی در وین به خبرنگاران گفت «من خیلی به نتایج مثبت این دیدار امیدوارم».

دیدار آقای عراقچی با آمانو اولین جلسه مقامات بلندپایه ایران و «آژانس بین المللی انرژی اتمی» از زمان انتخاب روحانی به ریاست جمهوری کشور محسوب می شود.

آقای آمانو نیز در مورد دیدار خود با عراقچی گفته است «ارائه پیشرفت جدی در این زمینه برای همه ما اهمیت دارد».

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است «به نظر ما زمان برای اتخاذ یک رویکرد جدید برای حل و فصل (مسائل) بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و چشم انداز همکاری آتی به هدف حصول اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه اتمی ایران فرا رسیده است».

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، بازرسان سازمان ملل متحد قصد دارند تا در مورد «ابعاد نظامی احتمالی» برنامه اتمی ایران تحقیق کنند، امری که طی سال های گذشته با همکاری ایران همراه نبوده است. این در حالی است که تهران همواره ادعا کرده است که روند غنی سازی اورانیوم این کشور صرفاً به هدف تولید برق و درمان های پزشکی انجام می شود.

امیدها نسبت به رفع بن بست بین ایران و «آژانس بین المللی انرژی اتمی» پیرامون ماهیت برنامه اتمی ایران از زمان انتخاب رئیس جمهوری جدید ایران افزایش یافته اند.
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران متعهد شده است تا انزوای تهران را کاهش دهد.

با وجودی که آقای عراقچی جزئیات چندانی در اختیار خبرنگاران قرار نداد اما گفته است برنامه اتمی ایران «صلح آمیز است و تا ابد صلح آمیز باقی خواهد ماند».

انتظارات از مذاکرات روز دوشنبه در وین نسبتاً بالا بود و دیپلمات ها معتقدند احتمال دارد ایران به زودی امتیازاتی بدهد و شاید اجازه سفر بازرسان سازمان ملل متحد برای بازدید از تاسیسات نظامی پارچین یکی از این اقدامات باشد. بازدید از پارچین سال ها است که یکی از اولویت های «آژانس بین المللی انرژی اتمی» بوده است.

ایران و ۶ قدرت جهانی با بهره گیری از گشایش دیپلماتیکی که با انتخاب روحانی پدید آمده است در تلاش هستند تا در طی مذاکرات جداگانه برای پیشگیری از یک جنگ جدید در خاورمیانه، راهکار سیاسی جامع تری را برای حل و فصل اختلاف نظرهای موجود بیابند.

آخرین دیدار بین نمایندگان ایران و ۶ قدرت جهانی در ماه اکتبر در ژنو برگزار شد و قرار است مذاکرات بعدی در اوایل ماه نوامبر برگزار شود.

یکی از مهمترین درخواست های قدرت های جهانی از ایران توقف غنی سازی اورانیوم با سطوح بالا بوده است. غنی سازی اورانیوم در سطح ٢٠ درصدی از حساسیت ویژه ای برخوردار است چون یک قدم فنی کوچک با اورانیوم غنی شده ٩٠ درصدی و توانایی ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

روحانی وعده داده است تا به ازای کاهش تحریم های شدید علیه اقتصاد ایران، مناسبات نزدیک تری با جهان غرب برقرار کند و کشور را از انزوای عقیدتی و سیاسی کشور که در دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین پدید آمده بود، خارج کند.
XS
SM
MD
LG