لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۷

دومین سالگرد توافق هسته‌ای با ایران؛ دولت ترامپ در حال بازبینی برجام است


امروز ۲۳ تیر، چهاردهم ژوئیه، دومین سالگرد امضای توافق اتمی جمهوری اسلامی ایران با شش قدرت جهانی موسوم به پنج بعلاوه یک، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین است.

۳۸ ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا در آستانه این سالگرد در نامه ای خطاب به پرزیدنت ترامپ ضمن دفاع از توافق، استفاده از دیپلماسی را بجای تغییر رژیم یا حمله نظامی توصیه کردند. آنها می گویند تلاش های جهانی منجر به توافق موجب شد که مسیر دستیابی تهران به سلاح اتمی با موفقیت مسدود شود.

منتقدهای برجام چه می گویند

در همین حال، چهار سناتور جمهوریخواه از رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا خواستند لحن خود را درباره پایبندی تهران به توافق تغییر بدهد که می تواند به احیای تحریم ها بیانجامد.

سناتورها، تام کاتن، تد کروز، دیوید پردو و مارکو روبیو نوشته اند جمهوری اسلامی ایران به کارزار متخاصم منطقه ای اش ادامه می دهد، از تروریسم بین المللی حمایت می کند، فناوری موشک بالیستیک را توسعه می دهد، و به مردم ایران ستم می کند و در واقع ادامه سیاست کنونی، معادل تشویق تجاوزگری آن است.

در همین حال، جیسون برادسکی مدیر سیاستگذاری در سازمان اتحاد علیه ایران اتمی در سالگرد برجام به صدای آمریکا می گوید ایران فقط به روح برجام متعهد است و نه جزئیات و بدنه آن.

آقای برادسکی افزود سناتورهای مریکایی حق دارند نگران ایران باشند، چون در این دو سال ایران فعالیت های مشکوک داشت.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید.

وی پیش بینی کرد تحریم های ایران در کنگره آمریکا سرانجام به تصویب برسد.

مدیر سیاستگزاری در سازمان اتحاد علیه ایران هسته ای می گوید برجام تاثیر اقتصادی بر ایران نداشته چون همه منافع در اختیار سپاه قرار گرفته است، نه مردم.

گفتگوی کامل با جیسون برادسکی مدیر سیاستگذاری در سازمان اتحاد علیه ایران اتمی را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG