لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

نگرانی دو نماینده کنگره درباره احتمال مدت دار بودن توافق جامع اتمی با ایران


اد رویس، رئیس جمهوری خواه کمیته امورخارجی مجلس نمایندگان آمریکا و الیوت انگل، نماینده دموکرات و نفر دوم این کمیته، روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای خواستار توجه مذاکره کنندگان آمریکا به اظهارات مطرح شده در ده ها جلسه این کمیته درباره گفتگوهای اتمی با ایران شدند.

دور نهایی گفتگوهای جامع اتمی میان قدرت های جهانی و ایران پیش از ضرب الاجل سوم آذرماه، در وین در حال انجام است.

بیانیه این دو نماینده می گوید از جمله چالش هایی که مذاکره کنندگان آمریکایی با آن روبرو هستند، موضوع هزاران سانتریفیوژ اورانیوم (تکنولوژی مهم برای ساخت بمب) است که ایران می خواهد آنها را حفظ کند.

به گفته رویس و انگل، از دیگر موضوعات مهم که باید به آن توجه شود، ایجاد یک نظام تصدیق فعالیت های اتمی ایران و پرداختن به «ابعاد احتمالی نظامی» برنامه اتمی ایران است. دو نماینده می گویند گزارش ها درباره اینکه ایران می خواهد بیشتر تاسیسات اتمی خود را حفظ کند - و آنها را برنچیند- عمیقا نگرانشان کرده است.

بیانیه می گوید واگذار کردن غنی سازی به ایران، یک خروج بنیادین و خطرناک از سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی آمریکا است که چندین دهه دنبال شده است.

یکی دیگر از نگرانی های ذکر شده در بیانیه، ادامه همکاری نکردن ایران با سازمان بین المللی انرژی اتمی درباره اقدامات گذشته ی مربوط به ساخت بمب است، سازمان مهمی که قرار است فعالیت های اتمی ایران را تصدیق کند.

دو نماینده می پرسند: «چگونه می توانیم اطمینان داشته باشیم که ایران در آینده شفاف خواهد بود اگر این کشور در مورد گذشته اش شفافیت نشان نمی دهد؟»

بیانیه می گوید: معتقدیم که هر گونه توافق نهایی بین گروه ۱+۵ و ایران باید هر مسیر ممکن برای رسیدن به قابلیت ساخت سلاح اتمی را ببندد؛ این توافق باید شامل یک مکانیزم تصدیق فعالیت های اتمی ایران به طور موثر، سرزده و دراز مدت باشد؛ و همچنین از ایران بخواهد درباره فعالیت های گذشته مربوط به ساخت بمب، صداقت نشان دهد.

بیانیه همچنین نسبت به اینکه محدودیت های «راه حل جامع» در مورد برنامه اتمی ایران که اکنون درباره آنها مذاکره می شود، منقضی خواهد شد، ابراز نگرانی می کند. به گفته این دو نماینده، «از این نظر، توافق "نهایی" صرفا یک گام موقت دیگر است» و گام نهایی آن خواهد بود که با ایران مثل هر کشور دیگر تحت «پیمان منع گسترش سلاح اتمی» رفتار خواهد شد که برایش مسیر غنی سازی در سطح صنعتی را باز می کند.

به گفته رویس و انگل: «البته ایران، - با تاریخ عمیقی از فریب، تدارکات پنهانی، و ساخت تاسیسات مخفی- مثل هر کشور دیگری نیست که برنامه اتمی پیچیده به آن واگذار شود. این وضعیت نهایی، به ویژه، در شرایطی نگران کننده است که رژیم در تهران همچنان به کاشت بذر نابودی در منطقه و خشونت علیه ایرانیان دموکراسی خواه و مدافع حقوق بشر ادامه می دهد. هرگونه توافق معنا دار باید در آینده نیز ادامه یابد.»

بیانیه می گوید نظارت بر این مسائل یک اولویت اصلی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان بوده است و این کمیته به بررسی نتیجه مذاکرات جامع اتمی ادامه می دهد تا تعیین کند که توافق نهایی با منافع دراز مدت امنیت آمریکا و متحدانش مطابق است و کمیته بر اساس بررسی خود عمل خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG