لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۵

سپاه و ارتش ایران در خلیج فارس مانور برگزار می کنند؛ در آستانه نشست شورای امنیت درباره ایران


کمتر از دو ماه پس از برگزاری تمرین نظامی سپاه پاسداران در خلیج فارس، این نهاد نظامی اعلام کرد که رژه مشترک ارتش و سپاه در آبهای خلیج فارس برگزار می شود.

به نوشته خبرگزاری های داخلی ایران، رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، جمعه ۳۰ شهریور با اشاره به مراسم رژه به مناسبت سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق گفت که این مراسم با حضور یگان‌ها و ۶۰۰ شناور ارتش و سپاه برگزار می‌شود.

این در حالیست که مرداد امسال نیز تمرین نظامی سپاه پاسداران در خلیج فارس خبرساز شده و واکنش مقام های نظامی آمریکا را در پی داشت.

ژنرال جوزف وتل فرمانده ارشد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده در حوزه خلیج فارس در جلسه خبری پنتاگون تمرین نظامی جمهوری اسلامی در تنگه هرمز را نمایشی و پیامی از سوی جمهوری اسلامی ایران بخاطر برقراری مجدد تحریمهای سخت آمریکا علیه تهران توصیف کرد.

ژنرال جوزف وتل گفت: «کاملا واضح است که قصد ایران از این تمرین، نمایش توانایی‌های نظامی خود و ارسال پیامی به آمریکا بود و جواب ما این است؛ از آنچه می گذرد به خوبی آگاهیم و آماده دفاع از خود هستیم.»

او همچنین گفت که سپاه قدس ایران اصلی‌ترین تهدید منطقه خاورمیانه است.

تحریمهای چشم پوشی شده تحت توافق برجام در پی تصمیم پرزیدنت ترامپ در ماه اردیبهشت گذشته برای خروج از توافق برجام، که بطور عمده صنعت نفت و بخش بانکی رژیم تهران را هدف دارد، اندکی پس از تمرین نظامی سپاه در تنگه در مرداد ماه مجددا برقرار شد.

حال که قرار است جلسه شورای امنیت به ریاست پرزیدنت ترامپ درباره ایران برگزار شود، نیروهای نظامی ایران درصدد برگزاری رژه نظامی مشترک در خلیج فارس هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG