لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

مقامات نظامی آمریکا درباره مانور ایران در تنگه هرمز چه می دانند


تصویر آرشیوی - مقامات آمریکایی می گویند قایق های کوچک نیز در مانور دریایی ایران شرکت دارند
تصویر آرشیوی - مقامات آمریکایی می گویند قایق های کوچک نیز در مانور دریایی ایران شرکت دارند

مقامات دفاعی آمریکا می گویند ایران روز پنجشنبه یک مانور نظامی دریایی را در نزدیکی تنگه هرمز آغاز کرد، اقدامی که به نوشته وال استریت ژورنال واکنش تهران به اظهارات چند روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قلمداد می شود.

یک مقام آمریکایی گفته است این مانور به طور کامل روز پنجشنبه آغاز شد و انتظار می رود تا روز ۶ اوت، پانزدهم مرداد، ادامه یابد.

وال استریت ژورنال می نویسد یک مقام دیگر نیز گفته است حدود ۱۰۰ کشتی و قایق در این مانور شرکت دارند ولی عمده آنها قایق های کوچک به شمار می روند.

ایران از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام و بازگرداندن تحریم های نفتی خشمگین است و مقامات ارشد در تهران هشدار داده اند که به راحتی از کنار کارزار آمریکا برای کاهش و قطع صادرات نفت نمی گذرند.

رویترز می نویسد مرکز فرماندهی مرکزی آمریکا روز چهارشنبه تایید کرد که شاهد افزایش فعالیت های دریایی ایران در روزهای اخیر بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه طی یک سخنرانی در میان هوادارانش در ایالت پنسلوانیا گفت در پی خروج آمریکا از برجام «ایران کشور متفاوتی شده است» و ابراز امیدواری کرد که امور با ایران، خوب پیش برود. او پیشتر گفته بود آماده گفتگوهای بدون پیش شرط با ایران است.

به نوشته رویترز، یک سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفت ایالات متحده با همکاری شرکایش از نزدیک نظاره گر اقدامات ایران است و اطمینان حاصل می کند که جریان تجارت بین المللی در آبراه های بین المللی آزادانه ادامه یابد.

یک مقام سوم آمریکایی نیز با اشاره به مانور نظامی ایران گفت تاکنون این اقدامات تاثیری بر فعالیت های تجاری دریایی نگذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG