لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۶

سالروز قطع رابطه آمریکا با ایران؛ دفتر آیت‌الله خامنه‌ای تبریک گفت


۱۹ فروردین ۱۳۵۹، چند ماه پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران، جیمی کار‌تر رییس‌جمهوری آمریکا دستور قطع روابط با ایران را صادر کرد.
۱۹ فروردین ۱۳۵۹، چند ماه پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران، جیمی کار‌تر رییس‌جمهوری آمریکا دستور قطع روابط با ایران را صادر کرد.

حساب اینستاگرام دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتشار عکسی "قطع رابطه آمریکا و ایران" را تبریک گفته است.

روز ۱۹ فروردین ۱۳۵۹ جیمی کار‌تر رییس‌جمهوری آمریکا، چند ماه پس از گروگانگیری کارمندان سفارت آمریکا در تهران، دستور قطع رابطه با جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

در این پست اینستاگرامی عکس و گزیده سخنرانی آیت‌الله علی خامنه‌ای در ۲۲ فروردین ۱۳۵۹ منتتشر شده است.

سید علی خامنه‌ای که در آن زمان با پسوند حجت‌الاسلام شناخته می‌شد گفته بود: "ما اين رابطه را نمى‌خواهيم و از آن سود نمى‌بريم و از قطع اين رابطه به نهايت خرسند و خوشحاليم. ما اين را مغتنم مى‌شماريم."

آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های رهبری نیز همواره از آمریکا به عنوان "دشمن" نام برده و حتی پس از توافق هسته‌ای ایران و آمریکا نسبت به ارتباط با آمریکا هشدار داده است. رهبر جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر بارها از خطر "نفوذ" آمریکا ابراز نگرانی کرده و هشدار داده که حالا دشمن به جای مقابله مستقیم راه "نفوذ" را برگزیده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در پیام تبریک خود به مناسبت نوروز ۱۳۹۵ گفت امیدوار است دوستی بین مردم ایران و آمریکا به رشد خود ادامه دهد. وی همچنین با اشاره به روابط دو کشور گفت، برای اولین بار در چند دهه گذشته، فرصتی برای آینده ای متفاوت بوجود آمده است.

XS
SM
MD
LG