لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

المانیتور: انتظار می رود ظریف با تعدادی از اعضای کنگره آمریکا دیدار کند


المانیتور نوشته ظریف در دورانی که نماینده ایران در سازمان ملل بود، بی سر و صدا با جو بایدن و جان کری دیدارهایی داشت.
المانیتور نوشته ظریف در دورانی که نماینده ایران در سازمان ملل بود، بی سر و صدا با جو بایدن و جان کری دیدارهایی داشت.

انتظار می رود در حاشیه دیدار روز جمعه محمدجواد ظریف با جان کری در نیویورک، بعضی از اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا با وزیر امور خارجه ایران دیدار کنند.

وب‌سایت خبری المانیتور به نقل از خبرنگار واشنگتن خود، این خبر را داده است.

روز سه شنبه که وزرای خارجه آمریکا و ایران در نیویورک با هم دیدار داشتند، اعلام کردند مایلند برای ادامه مذاکرات، روز جمعه دوم اردیبهشت با هم دوباره ملاقاتی داشته باشند.

خبرنگار المانیتور به نقل از منابع خود گزارش داد که "در دیدار جان کری و محمدجواد ظریف، انتظار می رود وزیر خارجه ایران بی سر و صدا با چند قانونگذار آمریکایی هم دیدار کند؛ چنانکه پیش از این هم، قبل از رسیدن به وزارت خارجه ایران چنین ملاقات هایی داشته است."

المانیتور هیچ مدرکی از این ملاقات احتمالی نیاورده و اشاره ای هم به نام قانونگذارانی که قرار است با ظریف دیدار کنند، نکرده است.

تلاش بخش فارسی صدای آمریکا برای تایید این خبر توسط وزارت خارجه آمریکا تا این لحظه نتیجه ای نداشته است.

در هفته های اخیر، مقام های تهران بارها گفته اند که خواستار مساعدت بیشتر آمریکا در بهبود شرایط اقتصادی خود هستند اما در واشنگتن، اعضای کنگره جدی ترین مخالفان هرگونه مساعدت اقتصادی به ایران هستند.

پیشتر ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در واشنگتن، از ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای پیوستن ایران به سیستم مالی دنیا کمک خواست.

ایران می گوید برغم برداشتن تحریم های هسته ای، هنوز امکان بهره برداری از منابع مالی خود در خارج از کشور را ندارد. ولی الله سیف اخیرا با "جک لو" وزیر خزانه داری آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

هنوز مشخص نیست دولت اوباما چنین امکانی را برای ایران فراهم کند یا خیر اما در کنگره برخی نمایندگان به شدت مخالف هستند.

روز چهارشنبه، اول اردیبهشت، اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا طرح دیگری را برای جلوگیری از دسترسی ایران به مبادلات دلاری عرضه کرد. هدف این طرح این است که دولت اوباما نتواند اجازه دهد ایران به مبادلات مالی با دلار آمریکا دسترسی پیدا کند.

در ملاقات قبلی ظریف و کری آنها بدون اشاره به جزییات مذاکره گفتند که در دیدار شان درباره برجام و نفع بیشتر طرفین از توافق هسته ای صحبت کردند. به نظر می رسد ادامه این مذاکرات به روز جمعه افتاده است.

المانیتور یادآوری کرده که اگر روز جمعه، ظریف غیر از جان کری با قانونگذاران آمریکایی هم دیدار کند، این اولین ملاقات ظریف با قانونگذاران آمریکایی نیست. زمانی که ظریف نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بود او با قانونگذاران آمریکایی دیدار کرده بود.

المانیتور نوشته، جو بایدن معاون اول رئیس جمهوری آمریکا و جان کری وزیر خارجه آمریکا حدود یک دهه پیش، سناتورهای کنگره بودند که با ظریف دیدار داشتند.

وب سایت خبری المانیتور در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد که اخبار و تحلیل های خاورمیانه را پوشش می دهد. هیات مدیره این رسانه خبری از چهره های آکادمیک، رسانه های و رهبران مشاغل آمریکا و جهان تشکیل شده است.

XS
SM
MD
LG