لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۵

با ترک تابعیت ایرانی، امیر حکمتی خواستار استرداد خود به آمریکا شد


امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار که در ایران زندانی است
امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار که در ایران زندانی است

امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار که در ایران زندانی است، با ترک تابعیت ایرانی خود، خواهان استردادش به ایالات متحده آمریکا شده است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی در این زمینه نوشت، خانواده امیر حکمتی با انتشار بیانیه‌ای گفته‌اند فرزندشان که نزدیک به سه سال و نیم در ایران زندانی است، ضمن اعلام ترک تابعیت ایرانی‌اش، خواهان استرداد خود به ایالات متحده آمریکا شده است.

خانواده آقای حکمتی یک نسخه از نامه‌ای را منتشر کردند که فرزندشان در سال ۲۰۱۱ میلادی به دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن ارسال کرده، و در آن مقام‌های ایران را به استفاده از زندانیان آمریکایی به عنوان وسیله و ابزار چانه زنی متهم کرده بود.

امیر میرزایی حکمتی، ۳۱ ساله و متولد ایالت آریزونای آمریکا، از تفنگداران دریایی سابق آمریکا است که بیش از سه سال پیش و هنگام دیدار از ایران، بازداشت و به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شد.

چندی بعد دستگاه قضایی ایران حکم او را به ۱۰ سال زندان کاهش داد. تلاش وکیل و خانواده این زندانی برای آزادی از زندان تا کنون به نتیجه نرسیده است.

دستگاه قضایی ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد و اجازه دخالت کشور دوم را در پرونده‌هایی که متهم آن تابعیت دو کشور را دارد، نمی‌دهد.

XS
SM
MD
LG