لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

ایران گزارش وزارت خارجه آمریکا را درباره نقض حقوق مذاهب رد کرد


مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران گزارش وزارت خارجه آمریکا از نقض حقوق مذاهب در ایران را رد کرد و آن را "فاقد اعتبار" و "سیاسی" نامید.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران چهارشنبه شب در واکنش به گزارش وزارت خارجه آمریکا در مورد آزادی مذهب گفت: "این گونه گزارش‌ها با هدف دستیابی به اهداف و اغراض سیاسی تهیه و تنظیم شده و گردیده و فاقد اعتبار و وجاهت قانونی است."

خانم افخم همچنین عنوان کرد که گزارش منتشر شده در راستای "سیاست‌های مداخله جویانه امریکا و تلاش برای ایجاد تفرقه مذهبی و دینی در ایران" است.

این مقام وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد که اقلیت‌های دینی به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی ایران در انجام مراسم دینی خود "آزادند" و سایر اقلیت‌ها هم که در قانون شناسایی نشده‌اند مانند سایرین "از کلیه حقوق شهروندی" برخوردار هستند.

او مدعی وجود " تبعیض نژادی به ویژه علیه مسلمانان سیاه پوست" در نهادهای دولتی و پلیس آمریکا شد و گفت که توهین به مسلمانان در سخنان سیاستمداران آمریکایی افزایش یافته است.

بنا به گزارش وزارت خارجه آمریکا در مورد آزادی مذهب، رفتار و گفتار دولت ایران در سال ۲۰۱۴ فضایی خطرناک برای تمامی گروه‌های مذهبی غیرشیعه، به ویژه بهائیان بوجود آورده و علیه همه آنها در زمینه استخدام، تحصیل و مسکن تبعیض قائل می‌شود.

در این گزارش که روز چهارشنبه به طور رسمی از سوی جان کری، وزیر خارجه آمریکا ارائه شد عنوان شده حتی روحانیون شیعه هم که با دولت یا رهبر جمهوری اسلامی هم نظر نیستند، دستگیر شده و یا مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

همینطور اهل سنت، صوفیان و مسیحیان بسیار تحت آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و در خیلی موارد به خانه‌های آنها حمله شده و اموالشان ضبط شده است.

XS
SM
MD
LG