لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

عراقچی: نه آمریکا و نه هیچ کشوری "متعهد به خرید" آب سنگین ایران نیست


آقای عراقچی می‌گوید ایران متعهد به "عرضه" است نه "فروش".
آقای عراقچی می‌گوید ایران متعهد به "عرضه" است نه "فروش".

معاون وزیر امور خارجه ایران و رئیس ستاد پیگیری برجام می‌گوید مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا در ممنوعیت خرید آب سنگین از ایران، به تصویب نهایی نخواهد رسید و اگر هم برسد "اهمیتی" ندارد.

عباس عراقچی چهارشنبه شب، ۶ خرداد ماه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که مطابق توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، آمریکا و هیچ کشور دیگری "متعهد به خرید" آب سنگین از ایران نیست.

او با اشاره به ناکام ماندن تلاشی مشابه در سنای آمریکا پیش‌بینی کرد که این مصوبه تبدیل به قانون نخواهد شد، اما گفت که در صورت تصویب نهایی هم "اهمیتی" ندارد: "آمریکا ۴۰ تن آب سنگین ایران را خریداری کرد و برای ۴۰ تن دیگر با کشورهای دیگر در حال مذاکره هستیم .اگر هم مشتری پیدا نشود در اجرای برجام مشکلی رخ نداده و نه آنها متعهد به خرید هستند و نه ما متعهد به فروش. ما فقط متعهد به عرضه هستیم."

رئیس ستاد پیگیری برجام مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا را منتسب به نیروهایی کرد که در آمریکا و در منطقه برای "ایران هراسی" تلاش می‌کنند تا اجازه ندهند ایران از "فضای برجام" استفاده کند.

او گفت: "اینها همان جریاناتی هستند که تمام تلاش خود را کردند که مذاکرات هسته‌ای به نتیجه نرسد و وقتی آنجا ناکام ماندند به این مسئله روی آورده‌اند."

روز چهارشنبه مجلس نمایندگان آمریکا اصلاحیه‌ای را به تصویب رساندند که دولت ایالات متحده را از خرید آب سنگین از جمهوری اسلامی ایران منع می‌کند.

اقدام مجلس نمایندگان آمریکا در حالی صورت گرفت که روز چهارشنبه مقام‌های دولت باراک اوباما نسبت به خطر انداختن توافق هسته ای ایران و غرب هشدار داده بودند.

آب سنگین یکی از اجزای مهم برای تولید پلوتونیوم مورد نیاز در ساخت بمب اتمی است.

ده روز پیش سنای آمریکا هم شاهد تلاش جمهوریخواهان برای ممانعت از خرید آب سنگین از ایران بود اما آن تلاش ها در نهایت به نتیجه ای نرسیده بود.

XS
SM
MD
LG