لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

سناتور لیندزی گراهام: هدف از اعزام نیروهای آمریکایی به خاورمیانه، حمله به ایران نیست


لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه، ضمن حمایت از فرستادن یک هزار و پانصد سرباز آمریکایی به منطقه خاورمیانه گفت که این نیرو برای حمله به ایران اعزام نشده است.

او روز یکشنبه ۵ خرداد در مصاحبه با شبکه خبری فاکس گفت: «از فرستادن سربازان آمریکا به خاورمیانه حمایت می‌کنم، چون هدف آن نه حمله به ایران، بلکه تقویت بازدارندگی در برابر آن کشور است.»

آقای گراهام اضافه کرد: «یافته‌های دستگاه‌های اطلاعاتی ما در مورد تهدیدهای تهران و عوامل نیابتی آن به پرسنل و منافع ما در عراق کاملا درست بود. این تهدیدها نشان می‌دهد که کارزار کاخ سفید برای فشار حداکثری به ایران واقعا نتیجه بخش بوده است. صادرات نفت ایران به شدت تحت فشار است و آمریکا هم سپاه پاسداران را که، نفوذ مخربی در منطقه دارد، به عنوان نهادی تروریستی شناسایی کرده است.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه، پیش از سفر به ژاپن، در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد که با درخواست وزارت دفاع موافقت کرده و دستور اعزام یک هزار و ۵۰۰ نیرو به خاورمیانه را، در راستای سیاست بازدارندگی ایران، صادر کرده است.

با این حال رئیس جمهوی و دیگر مقام های دولت آمریکا بارها اعلام کرده‌اند که خواستار جنگ با ایران نیستند، مگر اینکه ایران به نیروهای آمریکا در منطقه حمله کند.

بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده در هفته‌های اخیر، باعث نگرانی‌های جهانی شده است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

آمریکا می‌گوید که جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به افزایش نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است. ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت کرده است.

علاوه بر این، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه پدافند موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود، به منطقه بازگردانده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG