لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

عباس عراقچی: موفقیت برجام تضمین شود، درباره مسائل دیگر گفت‌وگو می‌کنیم


عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و از اعضای ارشد هیات مذاکره کننده هسته ای ایران - آرشیو
عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و از اعضای ارشد هیات مذاکره کننده هسته ای ایران - آرشیو

در حالیکه آمریکا رایزنی با متحدانش برای مذاکرات جدیدی با ایران درباره برنامه موشکی از مدتها پیش آغاز کرده، معاون وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه گفت ایالات متحده و متحدان اروپایی آن باید ابتدا موفقیت توافق هسته‌ای را تضمین کنند و بعد خواستار گفت‌وگو درباره مسائل دیگر، از جمله فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عباس عراقچی که برای شرکت در کنفرانسی در فرانسه به سر می برد، گفت «آنها از ایران می خواهند وارد گفت‌وگو درباره مسائل دیگر شود. پاسخ ما روشن است: کاری کنید (توافق) تجربه‌ای موفق باشد و بعد ما درباره مسائل دیگر گفت‌وگو می‌کنیم.»

وی از اعضای ارشد هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی برای رسیدن به توافق سال ۲۰۱۵ بود، همچنین سیاست دولت جدید آمریکا در برابر ایران را «مخرب» خواند و گفت این رویکرد نقض شرایط توافق ۱۳۹۵ در وین است.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک دهه گفت‌وگو موفق شدند ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ در پایتخت اتریش به توافقی جامع بر سر برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای تهران دست یابند.

رئیس جمهوری ایالات متحده با بیان این که ایران با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در خاور میانه روح توافق را نقض می‌کند، از تایید پایبندی تهران به توافق – که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز یاد می‌شود – خودداری کرده است.

دونالد ترامپ، ضمن انتقاد از برنامه موشکی بالیستیک ایران، ۱۲ ژانویه امسال برای آخرین بار تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران در چارچوب آن توافق را تمدید کرد و گفت اگر تا ۱۲۰ روز آینده این توافق اصلاح نشود، واشنگتن از آن خارج خواهد شد.

ایران می‌گوید برنامه موشکی و همچنین سیاست‌های آن کشور در خاور میانه ارتباطی به توافق سال ۲۰۱۵ ندارد و این‌ها مسائلی جداگانه هستند. تهران با تاکید بر آن که برنامه موشکی اش صرفا جنبه دفاعی دارد، گفته است درباره آن گفت‌وگو نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG