لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۳

ترامپ و هیلی، شورای امنیت سازمان ملل را بر سر ایران تحت فشار می گذارند


دولت ترامپ دوشنبه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست برای رسیدگی به آزمایش موشک های بالیستیک در ایران و انتقال جنگ افزار برای شورشیان حوثی در یمن دست به اقدامی بزند.

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، و چهارده عضو دیگر شورای امنیت سفری به واشنگتن داشتند که طی آن نهاری با پرزیدنت ترامپ صرف کردند و در یک پناهگاه نظامی آن چه را که آمریکا می گوید شواهد تسلیحات ایران در یمن است دیدند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در نشست کاخ سفید درباره ضرورت برخورد با مداخلات تهران در یمن، سوریه و منطقه خطاب به همتایان خود در میان کشورهای عضو شورای امنیت گفت: «اگر درباره این تخلفات کاری نکنید. نمی توانم قولی بدهم که در توافق هسته ای باقی خواهیم ماند. باید کاری انجام شود.»

یک گروه از کارشناسان سازمان ملل متحد اوایل این ماه در گزارشی نتیجه گیری کردند که ایران ممنوعیت صدور تسلیحات به شورشیان یمن را نقض کرده است. اما چند کشور عضو شورای امنیت هفته پیش در جلسه ای گفتند آن جمع بندی قطعیت ندارد و واکنش شورا را نمی طلبد.

پرزیدنت ترامپ طی دیدار با سفیران کشورهای عضو شورای امنیت، با اشاره به اوضاع سوریه و اوکراین، خطاب به واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، گفت: «پیش از این که دست بدهیم و دوستان خوبی باشیم، باید آن جا اتفاقاتی بیافتد.»

نیکی هیلی گفت دو سفیر کشورهای آفریقایی عضو شورای امنیت از پرزیدنت ترامپ برای ارسال نامه به اتحادیه آفریقا درباره سفیر پیش رو رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، به قاره آفریقا تشکر کردند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG