لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۵

مراسم دولتی سالگرد اشغال سفارت آمریکا در ایران برگزار شد


مراسم دولتی سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران - ۱۳ آبان ۱۳۹۳
مراسم دولتی سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران - ۱۳ آبان ۱۳۹۳

هزاران ایرانی روز سه‌شنبه در جریان راهپیمایی‌های دولتی سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده در تهران، بار دیگر شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تجمع ضد آمریکایی تهران در برابر مجتمع سفارت سابق آمریکا در پایتخت، که چند روز پیش از برگزاری نشست مهم دیپلمات‌های ارشد دو کشور درباره برنامه هسته‌ای ایران برگزار شد، در مقایسه با مراسم سال گذشته کوچکتر بود، که نشان می‌دهد مناسبات بین تهران و واشنگتن از زمان روی کار آمدن حسن روحانی بهتر شده است.

این مراسم ضدآمریکایی، که توسط جناح تندرو سازماندهی و برگزار می‌شود، آقای روحانی که سیاستش جهت نزدیک شدن به آمریکا با انتقاد شدید مخالفان در داخل روبرو شده است، را تحت فشار قرار می‌دهد. در مراسم امسال، بسیاری در میان جمعیت حاضر علیه اسرائیل و بریتانیا نیز شعار می‌دادند. چند نفر از شرکت‌کندگان نیز پرچم‌های آمریکا، اسرائیل و بریتانیا را آتش زدند.

به گفته آسوشیتدپرس تجمع ضد آمریکایی امسال ماهیتی مذهبی نیز داشت، زیرا مصادف با روز عاشورا بود. علیرضا پناهیان یکی از سخنرانان مراسم امروز بود که آمریکا را با دشمنانی که امام حسین در جنگ در کربلا با آنها روبرو بود، مقایسه کرد.

او همچنین گفتگوهای جاری با قدرت‌های جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران را محکوم کرد و مدعی شد مذاکرات نمی‌تواند موضع ضدآمریکایی مردم ایران را تغییر دهد. آسوشیتدپرس می‌گوید، اما علیرغم احساسات ضد آمریکایی در خیابان‌ها، دولت روحانی برای رسیدن به توافق نهایی که به تحریم‌های فلج‌کننده پایان خواهد داد، در تلاش بوده است.

دو طرف روز ۳ آذر (۲۴ نوامبر) را به عنوان ضرب الاجل برای رسیدن به توافق نهایی تعیین کرده‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای بارها از مذاکرات هسته‌ای حمایت کرده است، هرچند نسبت به مقاصد قدرت‌های جهانی موسوم به گروه ۱+۵ ابراز تردید کرده است.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده قرار است هفته آینده در مسقط پایتخت عمان با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ملاقات کند. کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار حضور خواهد داشت.

آسوشیتدپرس به نقل از علی خرم مشاور آقای ظریف می‌گوید مناسبات آمریکا-ایران از خصومت آشکار، به دوستی تغییر کرده است، اما هنوز بر اعتماد استوار نیست. وی همچنین گفت دو کشور «حوزه‌های مشترکی برای همکاری در عراق و سوریه علیه گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) دارند.

XS
SM
MD
LG