لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۵

یک مدیر اندیشکده آمریکایی به واسطه‌گری فروش نفت جمهوری اسلامی متهم شد


گال لوفت، یک شهروند دوتابعیتی آمریکایی ـ اسرائیلی و یکی از مدیران یک اندیشکده مستقر در واشنگتن دی‌سی، به اتهامات متعدد از جمله «اقدام به عنوان یک مامور خارجی ثبت نشده»، «قاچاق اسلحه»، «نقض تحریم‌های ایالات متحده» علیه جمهوری اسلامی و «اظهارات نادرست» متهم شده است.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، ماموران فدرال گال لوفت را به «توطئه برای پیشبرد منافع چین در ایالات متحده» بدون ثبت‌نام به عنوان مامور خارجی، از جمله «بکارگیری مخفیانه یک مقام عالی‌رتبه سابق دولت آمریکا» برای حمایت علنی از سیاست‌های چین متهم کرده‌اند.

علاوه بر این، دادگستری آمریکا ادعا می‌کند که گال لوفت با «نقض قوانین کنترل تسلیحات ایالات متحده»، تلاش کرده تا در معاملات «غیرقانونی» تسلیحات با افراد و نهادهای چینی واسطه‌گری کند. گال لوفت همچنین متهم به تلاش برای واسطه‌گری فروش نفت جمهوری اسلامی با نقض تحریم‌های آمریکا متهم شده است.

بر اساس بیانیه دادگستری آمریکا، در کیفرخواست گال لوفت جرایم متعددی فهرست شده که در صورت محکومیت دادگاه می‌تواند او را به حداکثر ۱۰۰ سال زندان محکوم کند.

همچنین دادستان‌های آمریکا گال لوفت را به واسطه‌گری در «معاملات تسلیحاتی» برای شرکت‌های چینی و تسهیل مذاکرات بین مقامات جمهوری اسلامی و یک شرکت انرژی چینی با وجود تحریم‌های آمریکا متهم می‌کنند.

پیش‌از این گال لوفت، شهروند دوتابعیتی آمریکایی ـ اسرائیلی در جمهوری قبرس دستگیر شد اما متعاقبا پس از آزادی به قید وثیقه از چنگ قانون فرار کرد و همچنان ناپدید شده است.

همزمان این پرونده توسط اف‌بی‌آی و با کمک آژانس‌های امنیتی دیگر در حال بررسی است و گال لوفت توسط دستیاران وکلای ایالات متحده و یک دادستان از بخش امنیت ملی تحت تعقیب قرار دارد.

*تیتر و متن این مطلب بازبینی و اصلاح شده است.

XS
SM
MD
LG