لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

جمهوری اسلامی برای جذب گردشگران عربی، روسی و چینی تلاش می‌کند


آرشیو
آرشیو

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۹ تیر در گزارشی نوشت: جمهوری اسلامی با تلاش برای جذب گردشگران از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، روسیه و چین به دنبال پیشبرد «اقتصاد مقاومتی» است.

این گزارش حاکی است که پس از کاهش تعداد گردشگران اروپایی به دلیل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای و هشدارهای دولت‌های غربی به شهروندان شان، تمرکز خود را بر جذب گردشگران از مناطق دیگر معطوف کرده است.

همزمان با گرم شدن روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی با عربستان سعودی و برقراری دوباره پروازهای مستقیم، جمهوری اسلامی تلاش‌هایی را برای ایجاد روابط نزدیک‌تر با کشورهایی مانند مصر و مراکش نیز در دستور کار دارد.

بر اساس این گزارش، در شرایطی که ایران به‌خاطر مکان‌های باستانی خود از جمله آثار امپراتوری باستانی و جاده ابریشم شهرت جهانی دارد، با این‌حال «انزوای سیاسی» همواره مانع رشد صنعت گردشگری جمهوری اسلامی بوده است.

اکنون پس از سال‌ها انزوای ایران در عرصه گردشگری، د‌ر‌ شرایطی که ترکیه به قطب گردشگری خاورمیانه تبدیل شده است، جمهوری اسلامی قصد دارد صنعت گردشگری خود را با ترویج جاذبه‌هایی مانند جزایر کیش و قشم در خلیج‌فارس بازسازی کند و به دنبال جذب گردشگرانی از ارمنستان و آذربایجان است.

در شرایطی که با افزایش «تنش‌های بین‌المللی» توسط جمهوری اسلامی، بازگشت «گردشگران غربی» همچنان نامشخص است، به نظر می‌رسد پیش‌نیاز گسترش گردشگری، «بهبود روابط بین‌المللی» و «نمایش تصویری صلح جویانه» از جمهوری اسلامی است؛ تصویری که هر از چندگاه، با «گروگان‌گیری اتباع خارجی» و «سرکوب داخلی» مخدوش می‌شود.

پیش‌تر نیز صدای آمریکا خبر داده بود که وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG