لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۳

پرواز های مستقیم از تهران به آمریکا و بحرین ازسرگرفته می شود


پس از ۳۴ سال قطع رابطه پروازی میان ایران و آمریکا دولت حسن روحانی مکاتبه درباره ازسرگیری پروازها را آغاز کرد

مدیر عامل شرکت هواپیمایی هما می گوید دولت جمهوری اسلامی ایران از شرکت های هواپیمایی خواسته است آمادگی خود را برای برقراری پرواز مستقیم ایران و آمریکا اعلام کنند.

به نوشته سایت خبری خانه ملت، فرهاد پرورش گفته است، اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهوری و سرپرست شورای عالی ایرانیان خارج از کشور با ارسال نامه ای به شرکت هواپیمایی هما و دیگر شرکت های هواپیمایی، از این شرکت ها خواسته است در صورتی که برای برقراری این پرواز ها آمادگی دارند، آن را اعلام کنند.

به گفته مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما، شرکت هما در پاسخ به این نامه آمادگی خود را برای برقراری پرواز مستقیم با آمریکا اعلام کرده است. او افزود هما درگذشته نیز پرواز مستقیم به آمریکا داشته است و در صورت دریافت مجوز پرواز به آمریکا آمادگی از سرگیری پرواز را دارد.

پیش تر در پی سفر حسن روحانی به آمریکا، اکبر ترکان از دستور بررسی برقراری خط پرواز مستقیم بین ایران و آمریکا سخن گفته بود. او این اقدام را درجهت تأکید نظر رئیس جمهوری بر «افزایش خدمت رسانی به تمامی ایرانیان در سراسر کره خاکی» اعلام کرده بود. سه ماه پیش از آن، در آخرین روزهای دولت احمدی نژاد نیز علی اکبر صالحی، وزیر خارجه وقت از ایجاد خطوط پرواز مستقیم میان ایران و آمریکا سخن گفته بود.

پرواز مستقیم میان آمریکا و ایران پس از انقلاب و تا پیش از اشغال سفارت آمریکا در تهران ادامه داشت. آخرین پرواز مستقیم بین دوکشور ۳۴ سال پیش با فرود بوئینگ ۷۴۷ اس پی هوپیمایی ملی ایران (هما) در فرودگاه جان اف کندی در نیویورک در روز ۷ نوامبر ۱۹۷۹ انجام شد و پس از آن آمریکا به دلیل تنش در روابط دو کشور پرواز هواپیماهای ایران را به آمریکا ممنوع کرد. از آن زمان تاکنون جز در موارد خاص چون ماجرای مک فارلن و زلزله بم، پروازی میان دو کشور صورت نگرفته است.

فکر از سرگیری پروازهای مستقیم ایران و آمریکا در دولت های هاشمی و خاتمی نیز وجود داشت اما هیچگاه به مرحله عمل نرسید. در سا ل۱۳۸۶ مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری ایران ضمن اعلام آمادگی ایران برای برقراری این پروازها از مخالفت طرف آمریکایی خبر داد. یک سال بعد، دولت باراک اوباما نیز تغییری در این تصمیم نداد.

از سرگیری پرواز مستقیم به بحرین
به گفته مدیر عامل هما پروازهای ایران و بحرین نیز از ۲۴ آذرماه با پرواز در مسیر منامه – مشهد ازسرگرفته خواهد شد.
پروازهای بین ایران و بحرین از سال ۲۰۱۱ از سوی بحرین قطع شده بود.
XS
SM
MD
LG