لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

دو روز بعد از شروط پمپئو| رهبر جمهوری اسلامی: ایران با آمریکا تعامل نخواهد کرد


تنها دو روز بعد از طرح ۱۲ شرط ایالات متحده آمریکا برای جمهوری اسلامی ایران جهت مذاکره، رهبر جمهوری اسلامی ایران در یک اظهارنظر اعلام کرده است دولت جمهوری اسلامی ایران نمی تواند با آمریکا تعامل کند، چون به گفته او «آمریکا پایبند تعهدات خودش نیست.»

آیت الله علی خامنه ای روز چهارشنبه در جلسه دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی گفت، از نظر عدم پایبندی به تعهدات، بین دولت دونالد ترامپ و دولت باراک اوباما تفاوتی نیست و هر یک به نوعی تعهدات خود را نقض کرده‌اند.

واکنش آقای خامنه ای به سخنان روز دوشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه جدید ایالات متحده است که در سخنرانی خود در بنیاد هریتیج ۱۲ شرط برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید چیست

در حالی رهبر جمهوری اسلامی، آمریکا را به «بدعهدی» در قبال برجام متهم می کند که آمریکا می گوید ایران با نقض قطعنامه شورای امنیت، برجام را زیر پا گذاشته و به همین دلیل ۱۸ اردیبهشت پرزیدنت ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد.

از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، آمریکا تاکید دارد ایران با برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و نقض حقوق بشر، امنیت را به خطر انداخته و باید یک توافق جدید با ایران شود که همه این موارد را در بر بگیرد.

مایک پمپئو روز دوشنبه گفته بود اگر جمهوری اسلامی به رفتار خشونت آمیز خود پایان دهد، واشنگتن آماده است روابط دیپلماتیک خود را با تهران از سر بگیرد و به اقتصاد ایران و همچنین به برنامه هسته‌ای صلح آمیز آن کشور کمک کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر در روز پنجشنبه در نشست کابینه خود در کاخ سفید، که دبیرکل ناتو نیز در آن حضور داشت، گفت که هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان ایالات متحده برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای و منطقه‌ای حکومت ایران است، دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را شرح داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با این توضیح که ائتلاف مذکور مانند ائتلافی نیست که علیه داعش شکل گرفت، گفت: می‌خواهیم کشورهای بسیاری را با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، و با دیدگاهی واقعی‌تر، متحد کنیم.

هدر نائورت با بیان این که این دیدگاه تنها متمرکز بر توافق هسته‌ای نیست و همه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران را در بر می گیرد، گفت رفتارهای ایران فقط تهدیدی علیه منطقه خاور میانه نیست و یک تهدید برای جهان محسوب می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG