لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

مجلس نمایندگان آمریکا نماینده ایران را ممنوع الورود کرد


.
.
مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه به اتفاق آرا طرح قانونی ممنوعیت ورود نماینده جدید جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل را به آمریکا تصویب کرد. سه روز پیش تر، ممنوعیت ورود حمید ابوطالبی به آمریکا در سنای این کشور به تصویب رسیده بود.

به موجب این قانون که برای اجرایی شدن به امضای رئیس جمهوری نیاز دارد، کسانی که به عنوان نماینده کشورها در سازمان ملل تعیین می شوند در صورتی که در عملیات گروگان گیری علیه آمریکا شرکت داشته باشند از ورود به خاک آمریکا منع می شوند.

کاخ سفید هنوز خبری درمورد امضا یا عدم امضای این مصوبه توسط باراک اوباما اعلام نکرده است. اما روز چهارشنبه دو مقام رسمی به رویترز گفتند که دولت بزودی تصمیم خود را درمورد ممنوع الورود بودن ابوطالبی اعلام خواهد کرد.

جی کارنی ، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «ما روشن کرده ایم، و با ایرانیان تماس گرفته ایم که انتخابی که کرده اند مناسب نیست و می کوشیم که نظرمان را به آنان بفهمانیم.»

مخالفت آمریکا با ابوطالبی به خاطر عضویت و مشارکت احتمالی او در گروه دانشجویان پیروی خط امام است که پس از تسخیر سفارت آمریکا در سال ۱۹۷۹، ۵۲ آمریکایی را به مدت ۴۴۴ روز در گروگان نگاه داشتند.

نماینده جمهوری خواه کلرادو که این طرح را به مجلس نمایندگان ارائه داده، ابوطالبی را به عنوان«تروریست» معرفی کرده است. طرح سنا را تد کروز، سناتور جمهوری خواه محافظه کار تندرو، و چهره مرکزی در تلاش برای به تعطیل کشاندن دولت آمریکا در سال گذشته، بر عهده داشت.

جلوگیری از ورود نماینده یک کشور به مقر سازمان ملل امری نادر است که می تواند سابقه ای برای موارد مشابه بوجود آورد. و نیز می تواند نفوذ آمریکا را بر دستگاه جامعه بین المللی آزمایش کند.

ایران دعاوی آمریکا درمورد ابوطالبی را غیرقابل قبول اعلام کرده است.

ابوطالبی دیپلماتی سابقه دار است که می گوید در تسخیر سفارت آمریکا دست نداشته و تنها به عنوان مترجم عمل کرده است.

به نوشته رویترز به نظر نمی رسد که این منازعه توانسته باشد،دست کم تاکنون، تاثیری بر پیشرفت مذاکرات اتمی ایران با شش قدرت بزرگ جهان به وجود آورد.
XS
SM
MD
LG