لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

مصوبه سنا برای ممنوعیت ورود حمید ابوطالبی به آمریکا


سنای آمریکا روز دوشنبه به طرح ممنوعیت ورود حمید ابوطالبی، گزینه دولت حسن روحانی برای نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد رای مثبت داد.

برخی گزارش های منتشر شده آقای ابوطالبی را با واقعه گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران مرتبط دانسته اند. اما او در یک مصاحبه با سایت خبرآنلاین گفته است که تنها به عنوان مترجم گروگانگیر ها فعالیت کرده است.

تد کروز، سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس طرح ممنوعیت ورود ابوطالبی را پیشنهاد کرده بود. بر اساس این طرح، «تروریست های شناخته شده» از ورود به آمریکا تحت عنوان سفیران سازمان ملل متحد منع می شوند.

سنای آمریکا، تحت کنترل دموکرات ها این طرح را تصویب کرد.

احتمال نقش داشتن ابوطالبی در گروگانگیری ۱۳۵۸ برخی از کارکنان سابق سفارت آمریکا را که مدت ۴۴۴ روز در تهران نگه داشته شدند، خشمگین کرد.

چندین قانونگذار آمریکایی گفته اند آنان از اینکه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران چنین گزینه ای را انتخاب کرده، خشمگین هستند و وزارت امورخارجه آمریکا نیز نگرانی خود را پیشتر اعلام کرده بود.

آمریکا، میزبان سازمان ملل متحد، تحت شرایط محدودی می تواند از اعطای ویزا به برخی دیپلمات ها برای حضور در سازمان ملل متحد خودداری کند.

چارلز شومر، سناتور دموکرات ایالات نیویورک، ضمن ابراز خرسندی از مصوبه سنا گفت از اینکه او و کروز که معمولا در تصمیمات سیاسی خلاف نظر هم را دارند در این مورد گفتگو کردند، خرسند است.

چارلز شومر در بیانیه ای گفت «ما باید در را به روی او و افرادی نظیر او ببندیم، حتی پیش از آنکه به ایالات متحده بیاید، و این طرح دقیقا چنین کاری می کند.»

مصوبه سنای آمریکا باید برای اجرا شدن، پیش از امضای رئیس جمهور به تایید مجلس نمایندگان نیز برسد.

اما روز سه شنبه وزرات امورخارجه ایران به مصوبه سنا در مورد حمید ابوطالبی واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: «از نظر ما سفیر ما معرفی شده، ایشان دارای تجربه خوب در سطوح مطرح دیپلماتی در کشورهای اروپایی و استرالیا بوده است و روند دیپلماتیک این مسیر در حال طی شدن است و تا زمانی که پاسخ رسمی دریافت نکرده ایم، این مسیر را ادامه می دهیم و ملاک ما موضع گیری رسمی از یک مقام رسمی است.»

او گفت با دولت آمریکا برای صدور روادید برای حمید ابوطالبی «مکاتبات لازم» انجام شده است.
XS
SM
MD
LG