لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

ایران می گوید در انتظار پاسخ رسمی آمریکا است


مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران
مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران
وزارت امور خارجه ایران می گوید هنوز در انتظار پاسخ رسمی واشنگتن به صدور ویزا برای سفیر انتخابی تهران در سازمان ملل متحد است.

یک روز پس از آن که قانون گذاران آمریکایی خواستند از ورود حمید ابوطالبی به کشور، به دلیل مشارکت در اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۹۷۹ جلوگیری شود، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه گفت به نظر تهران در این مورد هنوز تصمیم کامل گرفته نشده است. دولت اوباما نیز نگفته است از صدور ویزا برای ابوطالبی خودداری خواهد کرد.

او گفت «به گمان ما درخواست مسیر دیپلماتیک خود را طی می کند و تا پاسخی از کانال های رسمی دریافت نکنیم، موضوع را خاتمه یافته تلقی نمی کنیم.»

روز دوشنبه، سنای آمریکا لایحه ای تصویب کرد که ابوطالبی را از ورود به ایالات متحده ممنوع می سازد. اسوشیتدپرس می گوید چشم انداز لایحه در مجلس نمایندگان روشن نیست، هر چند انتظار می رود حامیان نیرومندی داشته باشد.

ابوطالبی بعنوان سفیر ایران در بلژیک، اتحادیه اروپا، ایتالیا و استرالیا کار کرده ، و بنا به گزارش ها گفته است درگیری او در ماجرای اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام، به ترجمه و مذاکره محدود بود.
XS
SM
MD
LG