لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

روحانی: اسرائیل باید به ان پی تی ملحق شود


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از اسرائیل خواسته است به پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی – ان پی تی – بپیوندد و زرادخانه اتمی خود را تحت نظارت بین المللی قرار دهد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که بامداد روز پنجشنبه در نیویورک در نشست خلع سلاح هسته ای سخن می گفت، استفاده از هر نوع سلاح هسته ای را جنایت علیه بشریت خواند و ضرورت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر عملکرد کشورهای جهان در راستای استفاده از این دست سلاح ها، مطرح کرد.

آقای روحانی افزود اسرائیل تنها کشور منطقه خاورمیانه است که به پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان.پی.تی) نپیوسته و افزود که آن کشور باید بی درنگ به این پیمان بپیوندد.

روحانی کاهش میزان سلاح های کشتار جمعی را ناکافی شمرد و گفت همه این سلاح ها باید به طور کامل نابود شوند.

رئیس جمهوری ایران پیشنهاد کرد که به جای سلاح امحا‌ء جمعی، هزینه ساخت و استفاده از این دست سلاح ها باید برای مبارزه با فقر و گرسنگی و بی سوادی صرف شود.
آقای روحانی از سوی جنبش عدم تعهد نیز راهکارهایی را مطرح کرد که در میان آنها، تعیین روز ۲۶ سپتامبر هر سال به عنوان روز امحاء سلاح های هسته ای و برگزاری نشستی بین المللی در سطح مقام های عالی رتبه کشورهای جهان طی ۵ سال آینده است. وی افزود که نمایندگان کشورهای عضو این جنبش، قطعنامه ای را به نشست آینده خلع سلاح هسته ای ارائه خواهند داد. روحانی خاطرنشان کرد که اطمینان دارد این قطعنامه، حمایت کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را در بر خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روحانی روز پنجشنبه در جلسه خلع سلاح مجموع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «هیچ کشوری نباید تسلیحات اتمی داشته باشد.»
آقای روحانی استفاده از هر نوع سلاح هسته ای را جنایت علیه بشریت خواند و ضرورت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر عملکرد کشورهای جهان در راستای استفاده از این دست سلاح ها، مطرح کرد.
XS
SM
MD
LG