لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

ده ها دانشگاهی خواهان آزادی استاد ایرانی از زندان شدند


حسین رفیعی
حسین رفیعی

بیش از ۳۰۰ دانشمند و دانشگاهی شامل هفت برنده جوایز نوبل، نامه ای سرگشاده امضا کرده اند که در آن از جمهوری اسلامی ایران خواسته شده است، حسین رفیعی، استاد بازنشسته شیمی در دانشگاه تهران را آزاد کند.

گزارش نشریه "ساینس اینسایدر" به نقل از آنا مریم رفیعی، کارشناس میراث فرهنگی در تورونتو، حاکی است پدر او از ژوئن ۲۰۱۵ در پی انتشار مقاله بلندی در طرفداری از توافق اتمی بین ایران و شش قدرت جهانی، که یک ماه بعد اعلام شد، در اوین زندانی بوده است.

رفیعی مقاله را پس از آن نوشت که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، در اوائل ۲۰۱۴ در میانه مذاکرات از روشنفکران و دانشگاهیان ایران خواست ازسیاست های هسته ای دولت او حمایت کنند.

در نامه سرگشاده گفته می شود "محدود ساختن حقوق دکتر رفیعی برای آزادی بیان از طریق دستگیری و بازداشت، و شرایط غیر انسانی او در زندان، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نیز کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را نقض می کند."

سازمان های متعدد از جمله عفو بین الملل و انجمن شیمی آمریکا نیز خواهان آزادی دکتر رفیعی شده اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای گفت "ما رفیعی را در چنین شرایطی یک زندانی سیاسی تلقی می کنیم و می خواهیم آزاد شود."

رفیعی، بیش از یک سال پیش از آن که توافق اتمی به انجام برسد، یک مقاله تحلیلی ۱۲۰ صفحه ای در حمایت از توافق نوشت و برای دولت ایران فرستاد. سپس در ژوئن ۲۰۱۴، طرفداری خود را علنی ساخت و مقاله را در وب سایت منتشر کرد.

آنا مریم رفیعی به ساینس اینسایدر گفت در آن زمان بود که آزار پدرش آغاز شد: روز ۳۰ ژوئن ۲۰۱۴، ماموران به خانه ما حمله کردند، و به دنبال یافتن چیزی که بتوانند از آن علیه پدرم در دادگاه استفاده کنند بر آمدند، چیزی پیدا نکردند، اما در نهایت او را در خیایان ربودند و بازداشت کردند.

به گفته آنا مریم رفیعی، پس از محاکمه ای مخفی پدرش به شش سال زندان محکوم شد، "تبلیغ علیه نظام" و "عضویت در یک گروه غیر قانونی" - معروف به ملی مذهبی از جمله اتهامات او بود.

در گزارش به نقل از یکی از امضا کنندگان نامه سرگشاده، محمد سهیمی، استاد مهندسی شیمی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس گفته می شود بازداشت رفیعی، سیاست های خطرناک داخلی ایران را منعکس می کند. او گفت درخواست روحانی از دانشگاهیان برای حمایت از توافق اتمی صمیمانه بود، اما او قوه قضاییه و واحد اطلاعات سپاه پاسداران را کنترل نمی کند.

در این میان، آنا مریم رفیعی در مقاله ای در روزنامه گاردین اظهار نظر می کند که مورد پدرش می تواند پیچیدگی هایی دراز مدت داشته باشد و می گوید "نمی دانم دفعه دیگر که رئیس جمهور روحانی از دانشگاهیان و روشنفکران بخواهد پشت سرش جمع شوند، چه کسی به او اعتماد خواهد کرد."

XS
SM
MD
LG