لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

درخواست ایران برای حل مسئله ابوطالبی


ایران از بان گی مون دبیر کل سازمان سازمان ملل متحد خواست در مسئله خودداری آمریکا از صدور روادید برای حمید ابوطالبی، نمایندۀ جدید تهران در آن سازمان، وارد شود و طی یادداشتی خواستار برگزاری جلسه ای ویژه برای بررسی این موضوع در سازمان ملل شد.

ایران ابوطالبی را به عنوان نمایندۀ جدید خود در سازمان ملل متحد و جانشین محمد خزاعی، که مأموریتش اسفند سال گذشته به پایان رسید، معرفی کرد اما دولت آمریکا به دلیل آنچه که دخالت وی در ماجرای اشغال سفارت آن کشور در تهران در سال ۱۳۵۸ عنوان کرد، از صدور روادید برای او خودداری کرد. ابوطالبی این اتهام را رد کرده است.

مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر خارجه ایران از ارسال نامه ای به بان گی مون خبر داد که در آن ضمن انتقاد از برخورد دولت آمریکا با سفیر پیشنهادی ایران، از وی درخواست شده در مسئله پیش آمده فعال شود و نظر حقوق خود را در این ارتباط بیان کند.

تخت روانچی همچنین از درخواست ایران برای تشکیل جلسه اضطراری کمیتۀ «روابط با کشور میزبان» در آن سازمان خبر داد و گفت «موضع ما در این باره از نظر حقوقی کاملا مشخص و روشن است و درخواست کرده ایم که کمیته روابط با دولت میزبان در اسرع وقت تشکیل شود.»

خبرگزاری رویترز از نیکولاس امیلیو، نمایندۀ قبرس در سازمان ملل که در حال حاضر ریاست این کمیته ۱۹ نفره را به عهده دارد، نقل کرده «آنها (ایرانی ها) مشخص کرده اند که خواستار اقدام خاصی از طرف این کمیته نیستند و تنها می خواهند موضوع را به اطلاع اعضا برسانند.»

امیلیو در ادامه گفت احتمال دارد این جلسه هفته آینده برگزار شود.

مجلس نمایندگان آمریکا روز ۲۱ فروردین طرح مخالفت با ورود ابوطالبی به خاک ایالات متحده را به تصویب رساند؛ طرحی که باید به امضای باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا برسد و عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به آن گفت که تهران «گزینه جایگزینی» برای ابوطالبی ندارد.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز ۲۴ فروردین ماه گفت که جمهوری اسلامی ایران از آمریکا به دلیل عدم صدور ویزا برای آقای ابوطالبی شکایت خواهد کرد.

هیئت نمایندگی ایران روز دوشنبه با ارسال یک یادداشت رسمی به سازمان ملل، خواستار تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به آنچه که «تخلف دولت آمریکا» خواند شد و در این یادداشت ادعا کرد که «این اقدام آمریکا قطعأ مخل فعالیت نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل می باشد.»
XS
SM
MD
LG