لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۳

ایران می گوید فرد دیگری را جایگزین ابوطالبی نمی کند


ایران می گوید علیرغم خودداری آمریکا از صدور ویزا برای حمید طالبی، در نظر ندارد کسی دیگری را به جای او بعنوان سفیر در سازمان ملل متحد نامزد کند.

مقامات کاخ سفید می گویند واشنگتن به سازمان ملل متحد و ایران اطلاع داده است برای ابوطالبی ویزا صادر نخواهد کرد.

مقامات آمریکایی با انتخاب ابو طالبی مخالف هستند زیرا به گفته آنها او در اشغال سفارت آمریکا در تهران در ۱۹۷۹ نقش داشت.

گفته می شود ابوطالبی عضو یک گروه از دانشجویان مسلمان بود که ۵۲ امریکایی را برای ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند.

او می گوید فعالیت هایش در گروه به مترجمی و مذاکره محدود بود.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه انتخاب ابوطالبی را «نامعتبر» نامید و گفت واشنگتن نظر خود را برای ایران روشن ساخته است.

اسوشیتد پرس می گوید رویارویی بین ایران و امریکا در حالی روی می دهد که تهران و قدرت های جهانی در باره برنامه اتمی ایران مذاکره می کنند، همچنین ممکن است خصومت جدیدی را بین دو کشور که مناسبات آنها اخیرا رو به گرمی گذاشت، موجب شود.

علاء الدین بروجردی قانون گذار ارشد اظهار نظر کرد آمریکا حق ندارد در انتخاب سفیر ایران در سازمان ملل متحد مداخله کند.

بروجردی، رئیس کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه را ترغیب کرد نامه ای به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد بنویسد و با تصمیم آمریکا مقابله کند.

خبرگزاری نیمه رسمی مهر بنقل از عباس عراقچی قائم مقام وزارت امور خارجه گفت مقامات این مساله را از طریق مجاری قانونی در سازمان ملل متحد دنبال خواهند کرد.

آمریکا بعنوان کشور میزان سازمان ملل متحد به کسانی که مقر سازمان در نیویورک دعوت می شوند اجازه می دهد وارد کشور بشوند. با این حال، استثنائائی می تواند قائل شود، از جمله وقتی معلوم شود متقاضی ویزا در فعالیت های جاسوسی علیه آمریکا شرکت داشته یا تهدیدی تلقی شود.

خودداری از صدور ویزا برای منصوبین نمایندگی در سازمان ملل متحد یا سران کشورها هنگامی که می خواهند در جلسات و برنامه های سازمان ملل متحد در نیویورک حضور یابند فوق العاده نادراست، اما بی سابقه نیست. براساس گزارشی که دانشکده حقوق دانشگاه یل منتشر کرده است، امریکا در دهه ۱۹۸۰چندین ایرانی را که برای احراز مقاماتی در سازمان ملل متحد منصوب شده بودند، و در بحران گروگانگیری سفارت در تهران یا اقدامات دیگر علیه شهروندان آمریکا شرکت داشتند رد کرد.
XS
SM
MD
LG