لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

احمد شهید در گفتگو با صدای آمریکا: وضع حقوق بشر در ایران بدتر شده است


احمد شهید: ادامه روند اعدام‌ها در ایران «نگران‌کننده» است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

احمد شهید: ادامه روند اعدام‌ها در ایران نگران‌کننده است

گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران می‌گوید وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی بدتر شده است.

احمد شهید در گفت‌و‌گویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا ضمن تاکید بر این که پاسخگویی هیات ایران در ژنو به نگرانی‌های حقوق بشری بهبود یافته، اما این به معنای کاهش نقض حقوق بشر در ایران نیست.

آقای شهید همچنین گفت «پاسخ هیات ایران طی جلسه شورای حقوق بشر در ژنو در مقایسه با سال های گذشته متوازن‌تر و معقول‌تر بود. ایران همچنین به پیش نویس گزارش من که قبل از صدور برایشان فرستاده بودم پاسخ کتبی داد، که مانند سال‌های گذشته حاوی جزئیات موردی به مسائلی بود که من مطرح کرده بودم.»

وی در ادامه افزود «سفیر ایران و دستیارانش گفتند که برای حفظ ارتباط بین من و مقامات در تهران از جمله نمایندگان مجلس و دستگاه قضایی و دیگر دست اندرکاران مسئله حقوق بشر تلاش می‌کنند تا این افراد بتوانند برای دیدار با من به ژنو بیایند. سفیر ایران می‌گوید من بیشتر روی نیمه خالی لیوان تمرکز می‌کنم. پاسخ این است که من به عنوان مدافع حقوق بشر، وظیفه دارم که بخش محتاج، و آسیب پذیر و ضعیف که قربانی هستند را مورد توجه قرار دهم و این اولویت نیمه خالی لیوان است. مثلا گمان نمی‌کنم تاخیر ایران در ارائه گزارش درباره وضعیت سامان نسیم در نیمه پر لیوان جای بگیرد.»

آقای شهید در ادامه ابراز امیدواری کرد که به نتیجه رسیدن گفت‌و‌گوهای هسته‌ای میان ایران و جامعه بین الملل بر وضع حقوق بشر نیز تاثیر بگذارد «توافق هسته‌ای با ایران خبری بسیار خوب است و به هر دو طرف این اعتماد را می‌دهد که می‌توانند در جهت صلح و ثبات بین المللی کار کنند و در عین حال درگیری در حقوق بشر نقش مخرب دارد. توافق میان ایران و غرب راه را برای بهتر شدن حقوق بشر در ایران و رفع تحریم‌ها هموار می‌کند. از سوی دیگر رسیدن به توافق باعث می‌شود که درهای ایران به جامعه جهانی باز شود و همین مسئله موجب ارتباطات بیشتر، شفافیت و تبادل بیشتر می‌شود.»

احمد شهید هفته گذشته در یک نشست خبری در ژنو سوئیس، همراه با هیات نمایندگی ایران درباره وضع حقوق بشر صحبت کرد و به پرسش‌های حاضران در همین زمینه پاسخ گفت. همزمان هیات مذاکره کنندگان ایران در پرونده هسته ای در لوزان، شهر دیگر سوئیس با نمایندگان قدرت‌های بزرگ جهان سرگرم پیشبرد مذاکرات بر سر پرونده هسته ای ایران هستند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، در گزارش سالانه خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل که روز پنجشنبه ۱۲ مارس ۲۰۱۵ (۲۱ اسفند ۱۳۹۳) منتشر شد، خواستار آزادی بیان و رفع محدودیت رسانه‌ها در ایران شد.

او در ادامه گفت‌و‌گو با صدای آمریکا، اعدام را عمده ترین نگرانی در زمینه نقض حقوق بشر در ایران توصیف کرد: «یکی از نگران کننده ترین مسائل در دوازده ماه گذشته ادامه روند اعدام‌ها و گسترش جرائمی است که مجازات اعدام دارند. اگر به بیش از دو سال پیش برگردیم، تا به امروز بیش از هزار نفر اعدام شده‌اند که رقمی است بسیار بسیار بالا و مایه نگرانی عمیق.»

به گفته احمد شهید، «مسئله نگران کننده دیگر رفتار با روزنامه نگاران و اقلیت‌های مذهبی است که وخیم تر شده است. همچنین وضعیت زنان روشن نیست و گزارش‌های ضد ونقیضی مطرح می‌شود. از سوی دیگر بیانات رئیس جمهوری و همچنین تلاش‌های هیات ایرانی در ژنو برای ایجاد ارتباط با من و همچنین تلاش هایشان برای تجدید نظر در مسائل عمده حقوق بشر نکات مثبتی است که رخ داده و باید در آینده توسعه بیشتری یابد.»

XS
SM
MD
LG